Pandemia COVID-19 [SERWIS SPECJALNY]

Rzetelne informacje i komentarze, analizy i korespondencje w aktualizowanym serwisie specjalnym. Dowiedz się więcej na powszech.net/serwis-koronawirus

14.03.2020

Czyta się kilka minut

Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, 12 marca 2020 r. / FOT. ROBERT STACHNIK/REPORTER /
Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, 12 marca 2020 r. / FOT. ROBERT STACHNIK/REPORTER /

CZYTAJ WIĘCEJ: 

AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


EKSPERYMENT NA POLAKACH
Resort zdrowia nie udziela odpowiedzi na pytanie, czy możemy się czuć bezpiecznie. Rządowe komunikaty i decyzje na to by wskazywały. Statystyki zachorowań już nie.

Z MASKĄ NA BRODZIE
Polska polityka zdrowotna to od lat gaszenie pożarów – co podczas epidemii widać jak w soczewce na Śląsku.

W RĘKAWICZKACH TO JUŻ NIE TO SAMO
Centra handlowe będą jedną z ofiar głębokiej korekty, którą pandemia wymusza na gospodarce. Pogłoski o śmierci samej konsumpcji wydają się jednak przesadzone.

SIOSTRY ŚNIĄ O SIEROCTWIE
Nakaz wojewody i pięć dób w zakażonej placówce, która została bez medycznej pomocy. Pielęgniarka opowiada o kulisach swojej pracy.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


PIERWSZE KROKI W CHMURACH
FRANCESCO M. CATALUCCIO z Mediolanu: Poluzowano ograniczenia. Wolno spotykać się z tymi, z którymi łączy nas „utrwalona więź”.

PANDEMIA: NOTATKI Z DYŻURU
Wielu z nich zapewne będzie musiało prosić o pomoc, w walce z depresją lub stresem pourazowym – pamiątką po pracy na pierwszej linii. Na razie trzyma ich adrenalina. Tekst Pauliny Maślony z Hiszpani.

WSZYSTKIE KŁOPOTY KOLUMBII
Epidemia zadziałała jak szkło powiększające: ogromna skala problemów społecznych stała się nagle wyraźniejsza. Pisze Ewa Klewar z Medelin.

LUZOWANIE I BADANIE
Rząd Andreja Babiša chce zakończyć lockdown równie szybko, jak go wprowadził. Ku zaniepokojeniu Czechów: ci przez półtora miesiąca znosili w zamknięciu niekonsekwentne decyzje władz. Teraz mają dość. Korespondencja Uli Idzikowskiej z Pragi.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


NAJWAŻNIEJSZE JEST W TOBIE
Pandemia ujawniła brak istotnego wymiaru w polskiej religijności. Warto zaczerpnąć z nurtów chrześcijaństwa, które ów wymiar świadomie rozwijają. Tekst Piotra Sikory.

ZIELEŃ JEST WARTOŚCIĄ
Chcemy wierzyć, że epidemia może prowadzić do zmiany na lepsze. Wiele osób spodziewa się hiperinflacji, kryzysu, tego, że nastąpi krach i ludzie będą traktować się coraz gorzej. Ale w odpowiedziach na nasze badanie przy tym wszystkim nie milknie głos nadziei – rozmowa z antropolożkami kultury z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

BÓG UCHRONI NAS PRZED ZARAZĄ
Wolność religijna w USA to rzecz święta. Nawet w dobie epidemii, która zbiera tu wyjątkowo śmiertelne żniwo. Tekst Marty Zdzieborskiej z Kaliforni.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


TESTY, CZYLI STŁUCZ PAN TERMOMETR
Przeprowadziliśmy 9,6 tys. testów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Wskaźnik ten we Francji wynosi 16,8 tys., w Niemczech 30,4 tys., w Portugalii 41,8 tys., a w Luksemburgu 75,8 tys. Zajmujemy w Unii piąte miejsce od końca.

DOMY OPIEKI: KOMU GROZI MINISTER
Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie odmawiającego pracy personelu placówek. Jest jak dowódca grożący karabinem za dezercję żołnierzom, którzy nie dostali nawet hełmów. Komenatarz Przemysława Wilczyńskiego.

POWRÓT DO LAT PIĘĆDZIESIĄTYCH
Jak koronawirus zmienił życie Polek i Francuzek? „Równość” w czasie epidemii to tata w pracy, a mama na trzech etatach.

MYŚLAŁEM, ŻE BĘDZIE GORZEJ
Rozmowa z Filipem Płużańskim, lekarze rezydentem: Nasz system ochrony zdrowia działa tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy ze wszystkich zabezpieczeń. Wszystkich.

KOŚCIÓŁ NA KWARANTANNIE
Nikt nas nie uczył duszpasterstwa stanów nadzwyczajnych. Ale już widać, że przemycanie za wszelką cenę przeszłości nie ma sensu. Artykul ks. Andrzeja Draguły.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


KOLEJNY FRONT
Gdy Rosja uderzyła, poszli na wojnę jako jedni z pierwszych. Docierali z pomocą do miejsc niebezpiecznych i zapomnianych. Dziś ukraińscy wolontariusze walczą z epidemią. Korespondencja Moniki Andruszewskiej z Kijowa.

ŚWIĘTO POSTU
W piątek o świcie zaczął się najświętszy dla muzułmanów miesiąc postu, ramadan. W tym roku będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Tak samo jak inne były tegoroczne święta chrześcijan i Żydów. Pisze Wojciech Jagielski w cyklu Strona Świata.

JAK TO SIĘ SKOŃCZY, PÓJDZIEMY DO KINA
Mieszkańcy domów opieki mogą stanowić aż połowę ofiar epidemii w Hiszpanii. Seniorzy, którzy mieszkają samodzielnie, mają łatwiej. Co nie znaczy, że łatwo. Pisze Paulina Maślona z Barcelony.

KOREAŃSKI SPOSÓB NA WIRUSA
Była jednym z pierwszych miejsc, gdzie wybuchła pandemia. Pomimo minimalnej polityki izolacji, Korea Południowa radzi sobie lepiej niż większość krajów. Dlaczego? Pisze Roman Husarski z Jeonju.

CZEKAJĄC NA PODWÓJNE UDERZENIE
W Ameryce Południowej mówi się o nim: „wirus bogatych”. Także w Chile, gdzie epidemia ujawnia słabości systemu ochrony zdrowia i skalę nierówności społecznych. Artykuł Magdaleny Bartczak z Santiago de Chile


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


 

Wizualizacja wirionu SARS-CoV-2 / Centers for Disease Control and Prevention / Wikimedia

NAUKA W CZASACH PANDEMII
Cały świat patrzy dziś naukowcom na ręce. Czym właściwie zajmują się w czasie pandemii i czy da się przyspieszyć ich pracę? Wyjaśnia Łukasz Lamża w Podkaście Powszechnym.

MANHATTAN UMIERA ZE STRACHU
Już teraz mówią w telewizji, że respiratory nie będą marnowane na starych ludzi. A ja nie chcę skończyć w ciężarówce chłodni. Boję się takiej śmierci. Tekst Marty Zdzieborskiej z USA.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


SOLIDARNOŚĆ I SAMOTNOŚĆ
Rozmowa z Ewą Bińczyk, filozofką: Nasza planeta i nasze życie na niej nie mają przyszłości, jeśli szybko czegoś nie zmienimy. A my nie umiemy wytrzymać nawet tego, że koronawirus odbiera nam przyszłość na kilka miesięcy.

CZY JEZUS LUBI UBI?
Nie jest zaskoczeniem, że z powodu COVID-19 papież Franciszek odkrywa dla katolików bezwarunkowy dochód podstawowy. Zadziwia raczej, że dzieje się to dopiero teraz. Ale przecież lepiej późno niż wcale. Pisze Rafał Woś w cyklu WOŚ SIĘ JEŻY.

TACA W CHOROBIE
Znaczne ograniczenie liczby uczestników mszy gwałtownie zmniejszyło wpływy z ofiar. Czy epidemia zmieni system finansowania Kościoła w Polsce?


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


SZWEDZKA RULETKA
Szwecja najdłużej w Europie starała się unikać restrykcji związanych z epidemią. Czy to przejaw dojrzałości społeczeństwa, czy raczej wielki eksperyment?

IRAK NAD PRZEPAŚCIĄ
Po czterech wyniszczających wojnach, po dziesięcioleciach tyranii, międzynarodowego ostracyzmu i sankcji, Irakowi zagraża epidemia i nagła dewaluacja jego jedynego bogactwa: ropy naftowej. Od prawie pół roku w kraju praktycznie nie ma rządu, a uliczną rewolucję przerwał dopiero koronawirus. Pisze Wojciech Jagielski w cyklu STRONA ŚWIATA.

MIĘDZY NORMALNOŚCIĄ A STANEM WYJĄTKOWYM
W Szwajcarii, której co piąty mieszkaniec ma więcej niż 65 lat, walka z epidemią oznacza ochronę najsłabszych. Pragmatyzm nakazuje jednak, aby robić to z troską o gospodarkę. Korespondencja Agnieszki Kamińskiej z Zurychu.

WOLNI OD ZARAZY
W malejącej liczbie miejsc, do których nie dotarł zabójczy SARS-CoV-2, wciąż znajdują się pustynna Turkmenia i położony na dachu świata Tadżykistan, tragikomiczne satrapie, gdzie tyrani sposobią się, by władzę przekazać synom. Tekst Wojciecha Jagielskiego w cyklu Strona Świata.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


NASZE WOLNOŚCI TYLKO POŻYCZAMY
W czasie pandemii ufajmy regułom demokracji, ale zapewnienia rządów traktujmy ze zdrową, obywatelską nieufnością.

W PRUSKICH MURACH SZKOŁY
Rozmowa z Przemysławem Staronie, nauczycielem: Maturę i egzamin ósmoklasisty należy odwołać. Obecne działania rządu mnożą stres młodych i w konsekwencji wywołują traumę. To okrucieństwo.

TRZY LEKCJE NA KWARANTANNĘ
W tym, co się teraz dzieje, ukryta jest ważna wiadomość. Taka, przed którą udawało się nam dotąd schować - pisze Natalia de Barbaro.

MASECZKI: NOSIĆ CZY NIE?
Część ekspertów uważa, że powszechne noszenie masek skutecznie ograniczyłoby rozprzestrzenianie wirusa przez osoby z bezobjawową infekcją, szczególnie przy tak wysokiej liczbie przypadków.

SZTUKMISTRZ Z ANINA
W jego rękach jest dalsze trwanie rządu i całej formacji politycznej. Niektórzy twierdzą, że również los pacjentów, ale to akurat nieprawda, bo ten zależy od ludzi, których Łukasz Szumowski od dwóch lat wodzi na pokuszenie i wystawia na próbę. Tekst Małgorzaty Soleckiej.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


EPIDEMIA. DZIENNIK HISZPAŃSKI
Jest cicho, coraz ciszej. Mniej słychać sąsiadów, ucichł telefon, przestały docierać żarty. Jakby w ciągu dwóch tygodni świat stanął - pisze Lilianna Nieśpiał z Madrytu.

AFRYKA CZEKA NA PANDEMIĘ
W czarnym scenariuszu kontynent afrykański powinien się przygotować na najgorsze. Korespondencja Natalii Ojewskiej z Ugandy i Rwandy.

WŁOCHY: SPACER PIERWSZEJ POTRZEBY
Po trzech tygodniach totalnego zamknięcia Włosi marzą, żeby wyjść. Nie jest łatwo, pomimo strachu przed chorobą, usiedzieć w domu. Korespondencja z Mediolanu.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


NIE PAŃSTWA INTERES?
To coś więcej niż utrata płynności czy nawet konieczność zamknięcia firmy. Tysiące Polaków mogą wyjść z tej epidemii z ranami nie do zagojenia.

KIEDY PRZEZ LADĘ PRZECHODZI FRONT
Michał uzupełnia półki w supermarkecie. Drugi Michał jest inżynierem budowy. Magda pracuje w aptece, Monika w papierniczym, Mariusz w straży. Ich pracy nie da się przenieść do internetu.

Z TARCZĄ I NA TARCZY
ROZMOWA Z RYSZARDEM SZARFENBERGIEM, badaczem polityki społecznej: Marzę o działaniach antykryzysowych skrojonych nie tylko na miarę pracującego Polaka, lecz również z myślą o najsłabszych.

TYDZIEŃ Z ŻYCIA TŁUMACZKI
Leki przeciwzapalne mogą nasilić infekcję przy Covid-19 – podały media. Niektórzy głusi zrozumieli: nie należy brać żadnych lekarstw.


JAK NAZWAĆ WIRUSA
Koronawirus, SARS-CoV-2, a może wirus z Wuhan? W czasach, gdy o tym samym patogenie rozprawiają nie tylko naukowcy, ale i politycy, ten wybór ma znaczenie.

PREZYDENT ŚLE CAŁUSY
„Biedni będą umierać w progach szpitali” – ostrzegają lekarze. Ameryka Łacińska może poważnie ucierpieć z powodu pandemii COVID-19. Mimo to przywódcy Meksyku i Brazylii, gdzie żyje połowa mieszkańców regionu, długo ignorowali zagrożenie. Korespondencja Szymona Opryszka z Panamy i Meksyku.

WYSPIARSKIE SPRZECZNOŚCI
Od czekania na „odporność stadną” do poważnych restrykcji i konnej policji, która pilnuje porządku na ulicach: w czasach epidemii Brytyjczycy nieustannie zaskakują.

JUNUS WRACA DO DOMU
Dla Afganistanu, kraju w którym od 40 lat trwa wojna, a ponad połowa społeczeństwa żyje w biedzie, COVID-19 jest zagrożeniem, które szybko może wymknąć się spod kontroli. Korespondencja Pawła Pieniążka PAWEŁ PIENIĄŻEK z Heratu i Kabulu.


SUPERWIRUS W SUPERMOCARSTWIE
Do niedawna Amerykanie wierzyli, że epidemia to problem reszty świata. Dziś przygotowują się na najgorsze.

TYCH KILKA DNI WIOSNY
Nil czeka na negatywny wynik. Susana ma wrażenie, że to dziwny sen. Francisco odkrywa wolontariat. Mercè wierzy w ludzi. Jak mieszkańcy Hiszpanii przeżywają ten czas? Korespondencja z Barcelony

MIĘDZY WOJNĄ I EPIDEMIĄ
„A kto za mnie, dziewczynko, kwiatki będzie sprzedawał? Jak inaczej zapłacę za moje lekarstwa?” – pyta Olga, emerytka, która handluje krokusami na kijowskiej ulicy. Korespondencja Moniki Andruszewskiej


KORONAFERIE WKRÓTCE SIĘ SKOŃCZĄ
ROZMOWA Z GRZEGORZEM CAŁKIEM, dyrektorem Instytutu Inicjatyw Pozarządowych, autorem badań zachowań Polaków w pierwszym tygodniu kwarantanny: Aż dwie trzecie osób uczestniczących w moim badaniu przyznało, że konieczność przebywania w domu była dla nich dużą zmianą w sposobie życia. Na dobre i złe.

fot. Anna Golaszewska / East News

MINISTERSTWO EDUKACJI UDAWANEJ
Z dniem 25 marca nauczanie zdalne to obowiązek, podobnie jak realizacja programu i ocenienie pracy uczniów. Czy rzeczywiście – jak mówi minister Piontkowski – wybór był zerojedynkowy: albo przywracamy normalne zasady, albo nie robimy nic?

JAK RODZIĆ W CZASIE WIRUSA
To nieprawda, że będziesz sama. A tych kilka porad może Ci pomóc poczuć się pewniej - pisze Justyna Dąbrowska.


 

NIE BÓJ SIĘ I NIE ŚPIJ
Papież Franciszek modli się i błogosławi Urbi et Orbi – miastu i światu. Ale zarazem ostrzega: nadszedł dziś czas sądu. Tyle że to nie Bóg – to my jesteśmy sędziami.

ŚWIAT W STŁUCZONYM LUSTRZE
Kościół katolicki też przeżywa trzęsienie ziemi. I zaczyna zdawać sobie sprawę, że stan nadzwyczajny może potrwać miesiące. Artykuł Edwarda Augustyna i Artura Sporniaka

PRZESTRZEGAJMY ZASAD I MÓDLMY SIĘ
BP FRANCESCO BESCHI Z BERGAMO: W ostatnich latach sami siebie skazaliśmy na izolację, wszyscy myśleli tylko o sobie. Gdy izolacja została nam narzucona, zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest współdzielenie.


 

SPŁASZCZYĆ KRZYWĄ
Gdy jedni naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2, inni próbują zrozumieć, jak ograniczyć jego ekspansję. Co w tej kwestii podpowiadają nam modele matematyczne?

KORONA SPRAWDZA
BOGDAN DE BARBARO, PSYCHOTERAPEUTA I PSYCHIATRA: Kiedy to wszystko minie – a minie tak czy inaczej – będziemy zadawać sobie pytanie: „Jak to było z tobą, kiedy byłeś w sytuacji nadzwyczajnej?”. O odpowiedź możemy zadbać już dzisiaj.

NADCIŚNIENIE
Niemal dziesięciomilionowa grupa polskich seniorów trafia na trudny czas: groźba choroby nakłada się na schorzenia już istniejące, lęk przed zakażeniem na już i tak częste lęki, przymusowa alienacja – na powszechne osamotnienie.

WIELKA KWARANTANNA
Fabryki wyłączone z braku surowców i pracowników. Zamknięte lotniska i centra handlowe. Opustoszałe restauracje i bary w centrach miast obleganych do niedawna przez turystów. Wirus SARS-CoV-2 zainfekował też globalizację. Pisze Marek Rabij.

ODWOŁANE ŚWIĘTOWANIE
Tegoroczny Nouruz, perski Nowy Rok, jest inny niż zwykle. Zamiast radości i nadziei towarzyszy mu żałoba i trwoga. Nic dziwnego – przypadł w czas zarazy, która boleśnie dotknęła Iran i wszystkich jego sąsiadów. Tekst Wojciecha Jagielskiego w cyklu STRONA ŚWIATA.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


CYFROWE DIAGNOZY
Rozmowa z prof. Aleksandrą Przegalińską, badaczką sztucznej inteligencji: Wykrywając anomalie w ludzkich zachowaniach i symptomach, sztuczna inteligencja będzie w stanie zapobiegać pandemiom. O ile jej sygnałów nikt nie będzie lekceważył.

WIELKANOC BEZ SPOWIEDZI
Pandemia COVID-19 przeszkadza wielu drogim nam religijnym praktykom. Wcale jednak nie szkodzi naszej drodze nawrócenia - pisze Piotr Sikora.

WOBEC EPIDEMII
Nadzieja jest, ale sama sobie nie poradzi. Musimy jej pomóc.

BEZDOMNI: ZAPOMNIANA GRUPA RYZYKA
„Chyba świat o nas zapomniał” – alarmowała pod koniec ubiegłego tygodnia Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, prowadząca dom dla bezdomnych mężczyzn na warszawskim Ursusie (80 osób, głównie z grupy największego ryzyka: starszych i schorowanych). Brakowało chleba, procedur, wsparcia urzędników. Komentuje Przemysław Wilczyński.

KULTURA W ZAMRAŻARCE
Zamknięte kina, muzea, teatry, filharmonie i opery liczą straty i szukają pomocy finansowej. O sprawie pisze Monika Ochędowska.

ODTRUTKA OD SZKOŁY
Rozmowa z Jarosławem Pytlakiem, pedagogiem, dyrektorem szkoły: Nauczyciele jak Polska długa i szeroka ruszyli do przenoszenia nudnej, sztampowej edukacji z lekcyjnej sali do internetu. Damy naszym uczniom detoks.

NA WIRUSA 500 PLUS PLUS
Najlepszym pomysłem na walkę z kryzysem byłby dziś bezwarunkowy dochód podstawowy. W Polsce da się to osiągnąć rozszerzając program 500+ na wszystkich obywateli - pisze Rafał Woś w cyklu WOŚ SIĘ JEŻY.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


OBOLAŁE CHINY
Czego dowiedzieliśmy się o Państwie Środka za sprawą epidemii koronawirusa? - wyjaśnia Piotr Bernardyn.

WIRUS FUTBOLU
To prawda: Ronaldo i Messi nas nie wyleczą. Ale emocji, których dostarczali milionom kibiców, nie sposób lekceważyć nawet w czasie epidemii. Tekst Michała Okońskiego.

INWIGILACJA KONTRA KORONAWIRUS
W walce z epidemią rząd Izraela sięga po radykalne środki: wywiad otrzymał prawo gromadzenia i analizowania danych z telefonów komórkowych obywateli. Parlamentu nie pytano, opozycja jest oburzona - pisze Inga Rogg z Jerozolimy.

DOKTOR OD EPIDEMII
Etiopczyk Tedros Adhanom nie jest i nigdy nie był praktykującym lekarzem. A jednak to jemu przypadło iście herkulesowe zadanie walki z koronowirusem. Artykuł Wojciecha jagielskiego w cyklu STRONA ŚWIATA.


CZYTAJ TAKŻE:  „TYGODNIK” NA KWARANTANNĘ >>>



WSPÓLNOTA LECZY
Epidemia przypomniała nam o kruchości naszego życia i zarazem wskazała wartość solidarności między ludźmi - pisze teolog Piotr Sikora.

MAŁY KRÓL KORONA
Jest zielony, jak koronawirus z animacji, i ma ponurą minę: to czarny charakter z brytyjskiej książki dla dzieci, która ma im wyjaśnić obecną sytuację – i uspokoić. Artykuł Patrycji Bukalskiej.

TATRY W KWARANTANNIE
Tatrzański Park Narodowy z powodu epidemii został zamknięty do odwołania. Choć ta decyzja wzburzyła wielu miłośników polskich gór, miała głęboki sens.

Łysa Polana, zamknięta droga do Morskiego Oka. 14 marca 2020 r. / fot. Bartek Dobroch

KOŚCIELNY EGZAMIN Z DOJRZAŁOŚCI
W ostatnim tygodniu Kościół w Polsce przeszedł przyśpieszony kurs życia z pandemią. Dziś – w niedzielę – zdajemy z tego kursu pierwszy egzamin.


OSOBNA DROGA BORISA JOHNSONA
Brytyjski rząd chce stawić czoło epidemii inaczej niż reszta Europy. Przynajmniej na razie.

HISZPANIA, CZYLI DRUGIE WŁOCHY
W nocy z 14 na 15 marca, gdy w Hiszpanii liczba zgonów z powodu koronawirusa zbliżała się do dwustu, premier Pedro Sánchez wprowadził stan nadzwyczajny w całym kraju.

MEDIOLAN, MIASTO W LETARGU
Ulice puste, mało który sklep ot­warty, czynne są tylko spożywcze i apteki.

ONI NIE MOGLI ZOSTAĆ W DOMU
Teraz są w grupie ryzyka. Uchodźcy i migranci, zwłaszcza ci mieszkający w przepełnionych lub tworzonych ad hoc obozach, są bardziej od innych narażeni na ­COVID-19.


KOMUNIA TEŻ PODLEGA PRAWOM BIOLOGII
Ks. Andrzej Draguła: Nie znajduję teologicznego argumentu, że Najświętszy Sakrament czy woda święcona są wolne od możliwości przenoszenia infekcji. Rozmowa Macieja Müllera.

SŁOWA BISKUPA BŁĘDNE I GROŹNE
Podczas gdy wobec epidemii koronawirusa Episkopat zaleca dyspensę od niedzielnej mszy, abp Dzięga w liście pasterskim wyraźnie sugeruje, że nie można się zarazić przez wodę święconą ani przez komunię świętą do ust.

KORONAWIRUS I DUSZPASTERSTWO
W obliczu zagrożenia epidemią austriacki Kościół katolicki podejmuje radykalne kroki – pisze Wojciech Pięciak.

NA TERMINI BEZ ZMIAN
„Wczoraj karabinierzy spisali mnie na dworcu, ale gdy zapytałem, co mi zarzucają, nie potrafili odpowiedzieć” – mówi kard. Konrad Krajewski, pytany, jak wygląda pomaganie bezdomnym w czasach koronawirusa. Tekst Edwarda Augustyna.


PAŃSTWO W CZASACH ZARAZY
Gdzie leży granica między rozsądną profilaktyką a paniką? Analiza Pawła Bravo.

WIRUS PANIKI I ZDROWY ROZSĄDEK
Czy można dziwić się, że wykupujemy konserwy, kasze, makarony i zupki w proszku? Raport Marka Rabija i Przemysława Wilczyńskiego.

MINISTRA EDUKACJI ZAPASY Z RZECZYWISTOŚCIĄ
Ogłaszający zamknięcie szkół szef MEN oświadczył, że dla oświatowego kalendarza to nie problem, bo jego poprzedniczka wprowadziła w podstawach programowych „pewnego rodzaju zapas”. Komentuje Przemysław Wilczyński.

KORONAWIRUS KONTRA KAPITALIZM
Możemy być pewni, że kapitalizm wyśle nam wysoki rachunek za wirusa. Obyśmy nie przerzucili go – jak to zwykle bywa – na słabsze klasy społeczne i na pracowników. Tekst Rafała Wosia w cyklu „Woś się jeży”.


CZYTAJ WIĘCEJ: SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


CENA ZA LECZENIE
Jak państwa radzą sobie dotąd z epidemią? Oczywiście dane są niepełne. W wielu krajach epidemia dopiero się zaczyna, a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie  pisze Rafał Szymczak.

WIRUS I AJATOLLAHOWIE
Iran, który obok Chin, Korei Południowej i Włoch, jest największym ośrodkiem epidemii, zaraża koronawirusem kraje Bliskiego Wschodu. Nigdzie indziej choroba nie powoduje też tylu ofiar wśród rządzącej elity. Pisze Wojciech Jagielski w cyklu Strona Świata.

MIASTO W CZASACH KORONAWIRUSA
Jak w najmroczniejszych chwilach dziejów ludzkości najlepszą obroną przed paniką jest ironia. Byłoby do śmiechu, gdyby nie umierali ludzie – pisze Francesco M. Cataluccio z Mediolanu.

ŻEŃ-SZEŃ W WALCE Z WIRUSEM
Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł na Półwysep Koreański. Na Południu są tysiące chorych i wiele ofiar śmiertelnych. Nie wiadomo, co dzieje się na Północy. Korespondencja Romana Husarskiego z Jeonju (Korea Południowa).

MIŁOŚĆ I NUDA W CZASACH ZARAZY
„Myślę, że moi rodzice-lekarze już oszaleli w tym szpitalu, tylu pacjentów przychodzi. Ale nie boję się o nich, są przecież ostrożni, noszą maseczki...” – czworo młodych Chińczyków opowiada o koronawirusie i ich codzienności.


CYFROWA EPIDEMIA
To zmasowana i skoordynowana dezinformacja: według służb USA tysiące kont w mediach społecznościowych rozpowszechnia fałszywe doniesienia o koronawirusie SARS-CoV-2 i sieje panikę, co skrajnie utrudnia walkę z realnym zagrożeniem. Analiza Agaty Kaźmierskiej i Wojciecha Brzezińskiego.

Plakat włoskiego artysty miejskiego Salvatore Benintende ps. "TVBOY" w Barcelonie, gdzie z obawy przed koronawirusem odwołano światowe targi telekomunikacyjne World Mobile Congress. 18 lutego 2020 r. / fot. PAU BARRENA / AFP / East News

MARTWI ALTRUIŚCI
Nie odżywiają się ani nie rozmnażają, nie mają metabolizmu i trudno w ogóle powiedzieć, że żyją. Ale potrafią się komunikować i pomagają swoim klonom. Czym właściwie są wirusy? Wyjaśnia Mariusz Gogól.



 „TYGODNIK” NA KWARANTANNĘ

Zostańcie w domu. Zadbajcie w ten sposób nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale także o całą naszą wspólnotę. Ale zadbajcie nie tylko o zdrowie w jego najbardziej elementarnym, fizycznym wymiarze, ale także o kondycję psychiczną i duchową. W trosce o te ostatnie przygotowaliśmy dla Was „Tygodnik na kwarantannę” – wybór najlepszych tekstów publikowanych w ciągu ostatnich dekad w „Tygodniku Powszechnym”; tekstów, co do których mamy poczucie, że są odpowiednie właśnie na ten czas.

Wszystkie wywiady, reportaże, eseje i artykuły publikowane w serwisie „Tygodnik na kwarantannę” są dostępne bezpłatnie. Serwis będziemy aktualizować codziennie >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]