Pandemia COVID-19 [SERWIS SPECJALNY]

Rzetelne informacje i komentarze, analizy i korespondencje w aktualizowanym serwisie specjalnym. Dowiedz się więcej na powszech.net/serwis-koronawirus

Reklama

Ładowanie...

Pandemia COVID-19 [SERWIS SPECJALNY]

Pandemia COVID-19 [SERWIS SPECJALNY]

14.03.2020
Czyta się kilka minut
Rzetelne informacje i komentarze, analizy i korespondencje w aktualizowanym serwisie specjalnym. Dowiedz się więcej na powszech.net/serwis-koronawirus
Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, 12 marca 2020 r. / FOT. ROBERT STACHNIK/REPORTER
C

CZYTAJ WIĘCEJ: 

AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Przygotowywanie restauracji i kawiarni do otwarcia, Warszawa, 18 maja 2020 r. / PIOTR MOLECKI / EAST NEWS

EKSPERYMENT NA POLAKACH
Resort zdrowia nie udziela odpowiedzi na pytanie, czy możemy się czuć bezpiecznie. Rządowe komunikaty i decyzje na to by wskazywały. Statystyki zachorowań już nie.


Badania na obecność koronawirusa wykonywane górnikom z kopalń, w których wykryto ogniska choroby, Gliwice, 8 maja 2020 r. / Fot. GRZEGORZ CELEJEWSKI / AGENCJA GAZETA

Z MASKĄ NA BRODZIE
Polska polityka zdrowotna to od lat gaszenie pożarów – co podczas epidemii widać jak w soczewce na Śląsku.


Galeria handlowa Bonarka, Kraków, 7 maja 2020 r. / BEATA ZAWRZEL / NURPHOTO / GETTY IMAGES

W RĘKAWICZKACH TO JUŻ NIE TO SAMO
Centra handlowe będą jedną z ofiar głębokiej korekty, którą pandemia wymusza na gospodarce. Pogłoski o śmierci samej konsumpcji wydają się jednak przesadzone.


ALVARO CALVO / GETTY IMAGES

SIOSTRY ŚNIĄ O SIEROCTWIE
Nakaz wojewody i pięć dób w zakażonej placówce, która została bez medycznej pomocy. Pielęgniarka opowiada o kulisach swojej pracy.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Rzym, 29 kwietnia 2020 r. / VINCENZO PINTO / AFP / EAST NEWS

PIERWSZE KROKI W CHMURACH
FRANCESCO M. CATALUCCIO z Mediolanu: Poluzowano ograniczenia. Wolno spotykać się z tymi, z którymi łączy nas „utrwalona więź”.


Pracownicy służby zdrowia w szpitalu Severo Ochoa w Leganes niedaleko Madrytu. Hiszpania, 10 kwietnia 2020 r. / PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP / EAST NEWS

PANDEMIA: NOTATKI Z DYŻURU
Wielu z nich zapewne będzie musiało prosić o pomoc, w walce z depresją lub stresem pourazowym – pamiątką po pracy na pierwszej linii. Na razie trzyma ich adrenalina. Tekst Pauliny Maślony z Hiszpani.

WSZYSTKIE KŁOPOTY KOLUMBII
Epidemia zadziałała jak szkło powiększające: ogromna skala problemów społecznych stała się nagle wyraźniejsza. Pisze Ewa Klewar z Medelin.

LUZOWANIE I BADANIE
Rząd Andreja Babiša chce zakończyć lockdown równie szybko, jak go wprowadził. Ku zaniepokojeniu Czechów: ci przez półtora miesiąca znosili w zamknięciu niekonsekwentne decyzje władz. Teraz mają dość. Korespondencja Uli Idzikowskiej z Pragi.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Msza przed kościołem w Előszállás. Węgry, 3 maja 2020 r. / ARPAD KURUCZ / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES

NAJWAŻNIEJSZE JEST W TOBIE
Pandemia ujawniła brak istotnego wymiaru w polskiej religijności. Warto zaczerpnąć z nurtów chrześcijaństwa, które ów wymiar świadomie rozwijają. Tekst Piotra Sikory.


Krakowskie Planty, kwiecień 2020 r. / Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

ZIELEŃ JEST WARTOŚCIĄ
Chcemy wierzyć, że epidemia może prowadzić do zmiany na lepsze. Wiele osób spodziewa się hiperinflacji, kryzysu, tego, że nastąpi krach i ludzie będą traktować się coraz gorzej. Ale w odpowiedziach na nasze badanie przy tym wszystkim nie milknie głos nadziei – rozmowa z antropolożkami kultury z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.


Niedzielne nabożeństwo w Great Marsh Park. Cambridge, Maryland, 22 marca 2020 r. JIM WATSON / AFP / EAST NEWS

BÓG UCHRONI NAS PRZED ZARAZĄ
Wolność religijna w USA to rzecz święta. Nawet w dobie epidemii, która zbiera tu wyjątkowo śmiertelne żniwo. Tekst Marty Zdzieborskiej z Kaliforni.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Mobilny punkt testowania na obecność koronawirusa przy stadione Energa Arena w Gdańsku, 27 kwietnia 2020 r. / FOT. Piotr Hukalo/East News

TESTY, CZYLI STŁUCZ PAN TERMOMETR
Przeprowadziliśmy 9,6 tys. testów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Wskaźnik ten we Francji wynosi 16,8 tys., w Niemczech 30,4 tys., w Portugalii 41,8 tys., a w Luksemburgu 75,8 tys. Zajmujemy w Unii piąte miejsce od końca.



Ewakuacja pensjonariuszy domu opieki w Kaliszu do szpitala w Poznaniu, 17 kwietnia 2020 r. / Fot. Irek Dorożański / DWOT

DOMY OPIEKI: KOMU GROZI MINISTER
Zbigniew Ziobro zapowiada śledztwa w sprawie odmawiającego pracy personelu placówek. Jest jak dowódca grożący karabinem za dezercję żołnierzom, którzy nie dostali nawet hełmów. Komenatarz Przemysława Wilczyńskiego.

POWRÓT DO LAT PIĘĆDZIESIĄTYCH
Jak koronawirus zmienił życie Polek i Francuzek? „Równość” w czasie epidemii to tata w pracy, a mama na trzech etatach.

MYŚLAŁEM, ŻE BĘDZIE GORZEJ
Rozmowa z Filipem Płużańskim, lekarze rezydentem: Nasz system ochrony zdrowia działa tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy ze wszystkich zabezpieczeń. Wszystkich.


Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w Nidku koło Andrychowa, 5 kwietnia 2020 r. / JAKUB PORZYCKI / AGENCJA GAZETA

KOŚCIÓŁ NA KWARANTANNIE
Nikt nas nie uczył duszpasterstwa stanów nadzwyczajnych. Ale już widać, że przemycanie za wszelką cenę przeszłości nie ma sensu. Artykul ks. Andrzeja Draguły.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Wśród duchownych z Ławry Peczerskiej, należącej do Moskiewskiego Patriarchatu, stwierdzono ponad 90 infekcji. Kijów, 13 kwietnia 2020 r. / ANNA MARCHENKO / TASS / GETTY IMAGES

KOLEJNY FRONT
Gdy Rosja uderzyła, poszli na wojnę jako jedni z pierwszych. Docierali z pomocą do miejsc niebezpiecznych i zapomnianych. Dziś ukraińscy wolontariusze walczą z epidemią. Korespondencja Moniki Andruszewskiej z Kijowa.


Przed rozpoczęciem tegorocznego ramadanu w meczecie oznaczano miejsca modlitwy, by zachować społeczny dystans. Rawalpindi, Pakistan, 23 kwietnia 2020 r. / FOT. B.K. Bangash /AP/Associated Press/East News

ŚWIĘTO POSTU
W piątek o świcie zaczął się najświętszy dla muzułmanów miesiąc postu, ramadan. W tym roku będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Tak samo jak inne były tegoroczne święta chrześcijan i Żydów. Pisze Wojciech Jagielski w cyklu Strona Świata.

JAK TO SIĘ SKOŃCZY, PÓJDZIEMY DO KINA
Mieszkańcy domów opieki mogą stanowić aż połowę ofiar epidemii w Hiszpanii. Seniorzy, którzy mieszkają samodzielnie, mają łatwiej. Co nie znaczy, że łatwo. Pisze Paulina Maślona z Barcelony.


Podczas Święta Kwitnącej Wiśni Koreańczycy chętnie spacerowali w otoczeniu natury. Jeonju, Korea Południowa, 31 marca 2020 r. / ROMAN HUSARSKI

KOREAŃSKI SPOSÓB NA WIRUSA
Była jednym z pierwszych miejsc, gdzie wybuchła pandemia. Pomimo minimalnej polityki izolacji, Korea Południowa radzi sobie lepiej niż większość krajów. Dlaczego? Pisze Roman Husarski z Jeonju.


Kelnerki proszą przechodniów o wsparcie finansowe po tym, jak straciły pracę z powodu zamknięcia restauracji i barów. Valparaíso, Chile, 9 kwietnia 2020 r. / RODRIGO GARRIDO / REUTERS / FORUM

CZEKAJĄC NA PODWÓJNE UDERZENIE
W Ameryce Południowej mówi się o nim: „wirus bogatych”. Także w Chile, gdzie epidemia ujawnia słabości systemu ochrony zdrowia i skalę nierówności społecznych. Artykuł Magdaleny Bartczak z Santiago de Chile


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


 

Wizualizacja wirionu SARS-CoV-2 / Centers for Disease Control and Prevention / Wikimedia
Wizualizacja wirionu SARS-CoV-2 / Centers for Disease Control and Prevention / Wikimedia

NAUKA W CZASACH PANDEMII
Cały świat patrzy dziś naukowcom na ręce. Czym właściwie zajmują się w czasie pandemii i czy da się przyspieszyć ich pracę? Wyjaśnia Łukasz Lamża w Podkaście Powszechnym.

MANHATTAN UMIERA ZE STRACHU
Już teraz mówią w telewizji, że respiratory nie będą marnowane na starych ludzi. A ja nie chcę skończyć w ciężarówce chłodni. Boję się takiej śmierci. Tekst Marty Zdzieborskiej z USA.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Kilkunastokilometrowy korek na moście granicznym w Świecku. 19 marca 2020 r. / MAREK M. BEREZOWSKI

SOLIDARNOŚĆ I SAMOTNOŚĆ
Rozmowa z Ewą Bińczyk, filozofką: Nasza planeta i nasze życie na niej nie mają przyszłości, jeśli szybko czegoś nie zmienimy. A my nie umiemy wytrzymać nawet tego, że koronawirus odbiera nam przyszłość na kilka miesięcy.

CZY JEZUS LUBI UBI?
Nie jest zaskoczeniem, że z powodu COVID-19 papież Franciszek odkrywa dla katolików bezwarunkowy dochód podstawowy. Zadziwia raczej, że dzieje się to dopiero teraz. Ale przecież lepiej późno niż wcale. Pisze Rafał Woś w cyklu WOŚ SIĘ JEŻY.


Transmisja online modlitwy różańcowej, Poznań, 17 marca 2020 r. / ROBERT WOŹNIAK / FORUM

TACA W CHOROBIE
Znaczne ograniczenie liczby uczestników mszy gwałtownie zmniejszyło wpływy z ofiar. Czy epidemia zmieni system finansowania Kościoła w Polsce?


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Siłownia na świeżym powietrzu w Sztokholmie, 6 kwietnia 2020 r. / Fot. ERIK SIMANDER / EPA / PAP

SZWEDZKA RULETKA
Szwecja najdłużej w Europie starała się unikać restrykcji związanych z epidemią. Czy to przejaw dojrzałości społeczeństwa, czy raczej wielki eksperyment?


Dezynfekcja na ulicach Karbali (Irak), 16 kwietnia 2020 r. / Fot. Mohammed Sawaf / AFP / East News

IRAK NAD PRZEPAŚCIĄ
Po czterech wyniszczających wojnach, po dziesięcioleciach tyranii, międzynarodowego ostracyzmu i sankcji, Irakowi zagraża epidemia i nagła dewaluacja jego jedynego bogactwa: ropy naftowej. Od prawie pół roku w kraju praktycznie nie ma rządu, a uliczną rewolucję przerwał dopiero koronawirus. Pisze Wojciech Jagielski w cyklu STRONA ŚWIATA.


W szwajcarskim Kreuzlingen, nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego, granica niemiecko-szwajcarska przebiega przez park. Teraz ustawiono wzdłuż niej płot, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. / ARND WIEGMANN / REUTERS / FORUM

MIĘDZY NORMALNOŚCIĄ A STANEM WYJĄTKOWYM
W Szwajcarii, której co piąty mieszkaniec ma więcej niż 65 lat, walka z epidemią oznacza ochronę najsłabszych. Pragmatyzm nakazuje jednak, aby robić to z troską o gospodarkę. Korespondencja Agnieszki Kamińskiej z Zurychu.


Hala targowa w Aszchabadzie (Turkmenia), 8 kwietnia 2020 r. / Fot. Igor Sasin / AFP / East News

WOLNI OD ZARAZY
W malejącej liczbie miejsc, do których nie dotarł zabójczy SARS-CoV-2, wciąż znajdują się pustynna Turkmenia i położony na dachu świata Tadżykistan, tragikomiczne satrapie, gdzie tyrani sposobią się, by władzę przekazać synom. Tekst Wojciecha Jagielskiego w cyklu Strona Świata.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Patrol policji i żandarmerii wojskowej na bulwarach wiślanych. Warszawa, 1 kwietnia 2020 r. / MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA GAZETA

NASZE WOLNOŚCI TYLKO POŻYCZAMY
W czasie pandemii ufajmy regułom demokracji, ale zapewnienia rządów traktujmy ze zdrową, obywatelską nieufnością.


Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 w Kościerzynie, marzec 2020 r. / Fot. Karol Makurat/REPORTER

W PRUSKICH MURACH SZKOŁY
Rozmowa z Przemysławem Staronie, nauczycielem: Maturę i egzamin ósmoklasisty należy odwołać. Obecne działania rządu mnożą stres młodych i w konsekwencji wywołują traumę. To okrucieństwo.

TRZY LEKCJE NA KWARANTANNĘ
W tym, co się teraz dzieje, ukryta jest ważna wiadomość. Taka, przed którą udawało się nam dotąd schować - pisze Natalia de Barbaro.


Plac targowy przy Hali Targowej, Kraków, 4 kwietnia 2020 r. / Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

MASECZKI: NOSIĆ CZY NIE?
Część ekspertów uważa, że powszechne noszenie masek skutecznie ograniczyłoby rozprzestrzenianie wirusa przez osoby z bezobjawową infekcją, szczególnie przy tak wysokiej liczbie przypadków.


Prof. Łukasz Szumowski, kierownik Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie, Warszawa, styczeń 2015 r. / PAWEŁ PAWŁOWSKI / PAP

SZTUKMISTRZ Z ANINA
W jego rękach jest dalsze trwanie rządu i całej formacji politycznej. Niektórzy twierdzą, że również los pacjentów, ale to akurat nieprawda, bo ten zależy od ludzi, których Łukasz Szumowski od dwóch lat wodzi na pokuszenie i wystawia na próbę. Tekst Małgorzaty Soleckiej.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Hiszpanie zamknięci w swoich domach codziennie o godzinie dwudziestej klaszczą z okien, aby oddać hołd pracownikom służby zdrowia. Madryt, 28 marca 2020 r. / GABRIEL BOUYS / AFP / EAST NEWS

EPIDEMIA. DZIENNIK HISZPAŃSKI
Jest cicho, coraz ciszej. Mniej słychać sąsiadów, ucichł telefon, przestały docierać żarty. Jakby w ciągu dwóch tygodni świat stanął - pisze Lilianna Nieśpiał z Madrytu.


Po tym, jak prezydent Ugandy polecił obywatelom zostać w domu, policja przepędza sprzedawców owoców z ulic Kampali, stolicy Ugandy, 26 marca 2020 r. / BADRU KATUMBA / AFP / EAST NEWS

AFRYKA CZEKA NA PANDEMIĘ
W czarnym scenariuszu kontynent afrykański powinien się przygotować na najgorsze. Korespondencja Natalii Ojewskiej z Ugandy i Rwandy.


Kontrola policyjna mieszkańców na Piazza del Popolo w Rzymie, 2 kwietnia 2020 r. / FOT. FILIPPO MONTEFORTE / AFP / EAST NEWS

WŁOCHY: SPACER PIERWSZEJ POTRZEBY
Po trzech tygodniach totalnego zamknięcia Włosi marzą, żeby wyjść. Nie jest łatwo, pomimo strachu przed chorobą, usiedzieć w domu. Korespondencja z Mediolanu.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>



Przed schroniskiem dla osób bezdomnych w Krakowie, 18 marca 2020 r. OMAR MARQUES / GETTY IMAGES

NIE PAŃSTWA INTERES?
To coś więcej niż utrata płynności czy nawet konieczność zamknięcia firmy. Tysiące Polaków mogą wyjść z tej epidemii z ranami nie do zagojenia.

KIEDY PRZEZ LADĘ PRZECHODZI FRONT
Michał uzupełnia półki w supermarkecie. Drugi Michał jest inżynierem budowy. Magda pracuje w aptece, Monika w papierniczym, Mariusz w straży. Ich pracy nie da się przenieść do internetu.

Z TARCZĄ I NA TARCZY
ROZMOWA Z RYSZARDEM SZARFENBERGIEM, badaczem polityki społecznej: Marzę o działaniach antykryzysowych skrojonych nie tylko na miarę pracującego Polaka, lecz również z myślą o najsłabszych.

TYDZIEŃ Z ŻYCIA TŁUMACZKI
Leki przeciwzapalne mogą nasilić infekcję przy Covid-19 – podały media. Niektórzy głusi zrozumieli: nie należy brać żadnych lekarstw.


JAK NAZWAĆ WIRUSA
Koronawirus, SARS-CoV-2, a może wirus z Wuhan? W czasach, gdy o tym samym patogenie rozprawiają nie tylko naukowcy, ale i politycy, ten wybór ma znaczenie.


Graffiti w Walencji, Wenezuela, 21 marca 2020 r. / JUAN CARLOS HERNANDEZ / ZUMA PRESS / FORUM

PREZYDENT ŚLE CAŁUSY
„Biedni będą umierać w progach szpitali” – ostrzegają lekarze. Ameryka Łacińska może poważnie ucierpieć z powodu pandemii COVID-19. Mimo to przywódcy Meksyku i Brazylii, gdzie żyje połowa mieszkańców regionu, długo ignorowali zagrożenie. Korespondencja Szymona Opryszka z Panamy i Meksyku.


Setki obcokrajowców uczestniczących w festiwalu muzycznym na karaibskiej plaży w mieście Colon poddano kwarantannie. Panama, 18 marca 2020 r. / LUIS ACOSTA / AFP / EAST NEWS

WYSPIARSKIE SPRZECZNOŚCI
Od czekania na „odporność stadną” do poważnych restrykcji i konnej policji, która pilnuje porządku na ulicach: w czasach epidemii Brytyjczycy nieustannie zaskakują.


17-letni Junus wyjechał do Iranu rok temu w poszukiwaniu lepszego życia. Teraz wrócił z obawy przed epidemią. Herat, 19 marca 2020 r. / FOT. PAWEŁ PIENIĄŻEK

JUNUS WRACA DO DOMU
Dla Afganistanu, kraju w którym od 40 lat trwa wojna, a ponad połowa społeczeństwa żyje w biedzie, COVID-19 jest zagrożeniem, które szybko może wymknąć się spod kontroli. Korespondencja Pawła Pieniążka PAWEŁ PIENIĄŻEK z Heratu i Kabulu.


SUPERWIRUS W SUPERMOCARSTWIE
Do niedawna Amerykanie wierzyli, że epidemia to problem reszty świata. Dziś przygotowują się na najgorsze.


Rozdawanie bezpłatnych posiłków dla rodzin uczniów, którzy musieli zostać w domu z powodu zamknięcia szkół. Oakland (Kalifornia), 19 marca 2020 r. / MARK RALSTON / AFP / EAST NEWS

TYCH KILKA DNI WIOSNY
Nil czeka na negatywny wynik. Susana ma wrażenie, że to dziwny sen. Francisco odkrywa wolontariat. Mercè wierzy w ludzi. Jak mieszkańcy Hiszpanii przeżywają ten czas? Korespondencja z Barcelony

MIĘDZY WOJNĄ I EPIDEMIĄ
„A kto za mnie, dziewczynko, kwiatki będzie sprzedawał? Jak inaczej zapłacę za moje lekarstwa?” – pyta Olga, emerytka, która handluje krokusami na kijowskiej ulicy. Korespondencja Moniki Andruszewskiej


KORONAFERIE WKRÓTCE SIĘ SKOŃCZĄ
ROZMOWA Z GRZEGORZEM CAŁKIEM, dyrektorem Instytutu Inicjatyw Pozarządowych, autorem badań zachowań Polaków w pierwszym tygodniu kwarantanny: Aż dwie trzecie osób uczestniczących w moim badaniu przyznało, że konieczność przebywania w domu była dla nich dużą zmianą w sposobie życia. Na dobre i złe.

fot. Anna Golaszewska / East News
fot. Anna Golaszewska / East News

MINISTERSTWO EDUKACJI UDAWANEJ
Z dniem 25 marca nauczanie zdalne to obowiązek, podobnie jak realizacja programu i ocenienie pracy uczniów. Czy rzeczywiście – jak mówi minister Piontkowski – wybór był zerojedynkowy: albo przywracamy normalne zasady, albo nie robimy nic?

JAK RODZIĆ W CZASIE WIRUSA
To nieprawda, że będziesz sama. A tych kilka porad może Ci pomóc poczuć się pewniej - pisze Justyna Dąbrowska.


 


Papież Franciszek na Placu św. Piotra, 27 marca 2020 r. / Fot. AFP / East News

NIE BÓJ SIĘ I NIE ŚPIJ
Papież Franciszek modli się i błogosławi Urbi et Orbi – miastu i światu. Ale zarazem ostrzega: nadszedł dziś czas sądu. Tyle że to nie Bóg – to my jesteśmy sędziami.

ŚWIAT W STŁUCZONYM LUSTRZE
Kościół katolicki też przeżywa trzęsienie ziemi. I zaczyna zdawać sobie sprawę, że stan nadzwyczajny może potrwać miesiące. Artykuł Edwarda Augustyna i Artura Sporniaka


Kościół w Giussano z przysłanymi do proboszcza portretami parafian, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, 17 marca 2020 r. / PIER MARCO TACCA / GETTY IMAGES

PRZESTRZEGAJMY ZASAD I MÓDLMY SIĘ
BP FRANCESCO BESCHI Z BERGAMO: W ostatnich latach sami siebie skazaliśmy na izolację, wszyscy myśleli tylko o sobie. Gdy izolacja została nam narzucona, zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest współdzielenie.


 


W meczecie Kilic Ali Pasa, Stambuł, 11 marca 2020 r. YASIN AKGUL / AFP / EAST NEWS

SPŁASZCZYĆ KRZYWĄ
Gdy jedni naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2, inni próbują zrozumieć, jak ograniczyć jego ekspansję. Co w tej kwestii podpowiadają nam modele matematyczne?

KORONA SPRAWDZA
BOGDAN DE BARBARO, PSYCHOTERAPEUTA I PSYCHIATRA: Kiedy to wszystko minie – a minie tak czy inaczej – będziemy zadawać sobie pytanie: „Jak to było z tobą, kiedy byłeś w sytuacji nadzwyczajnej?”. O odpowiedź możemy zadbać już dzisiaj.

NADCIŚNIENIE
Niemal dziesięciomilionowa grupa polskich seniorów trafia na trudny czas: groźba choroby nakłada się na schorzenia już istniejące, lęk przed zakażeniem na już i tak częste lęki, przymusowa alienacja – na powszechne osamotnienie.

WIELKA KWARANTANNA
Fabryki wyłączone z braku surowców i pracowników. Zamknięte lotniska i centra handlowe. Opustoszałe restauracje i bary w centrach miast obleganych do niedawna przez turystów. Wirus SARS-CoV-2 zainfekował też globalizację. Pisze Marek Rabij.


Podczas tradycyjnych zakupów przed świętem Nouruz, Tajrish Bazar w Teheranie, 19 marca 2020 r. / FOT. STR/AFP/East News

ODWOŁANE ŚWIĘTOWANIE
Tegoroczny Nouruz, perski Nowy Rok, jest inny niż zwykle. Zamiast radości i nadziei towarzyszy mu żałoba i trwoga. Nic dziwnego – przypadł w czas zarazy, która boleśnie dotknęła Iran i wszystkich jego sąsiadów. Tekst Wojciecha Jagielskiego w cyklu STRONA ŚWIATA.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


CYFROWE DIAGNOZY
Rozmowa z prof. Aleksandrą Przegalińską, badaczką sztucznej inteligencji: Wykrywając anomalie w ludzkich zachowaniach i symptomach, sztuczna inteligencja będzie w stanie zapobiegać pandemiom. O ile jej sygnałów nikt nie będzie lekceważył.

WIELKANOC BEZ SPOWIEDZI
Pandemia COVID-19 przeszkadza wielu drogim nam religijnym praktykom. Wcale jednak nie szkodzi naszej drodze nawrócenia - pisze Piotr Sikora.


Przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie, 14 marca 2020 r. / Fot. Piotr Molecki/East News

WOBEC EPIDEMII
Nadzieja jest, ale sama sobie nie poradzi. Musimy jej pomóc.


Przed apteką w Warszawie, 13 marca 2020 r./ Alexey Vitvitsky / East News

BEZDOMNI: ZAPOMNIANA GRUPA RYZYKA
„Chyba świat o nas zapomniał” – alarmowała pod koniec ubiegłego tygodnia Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, prowadząca dom dla bezdomnych mężczyzn na warszawskim Ursusie (80 osób, głównie z grupy największego ryzyka: starszych i schorowanych). Brakowało chleba, procedur, wsparcia urzędników. Komentuje Przemysław Wilczyński.

KULTURA W ZAMRAŻARCE
Zamknięte kina, muzea, teatry, filharmonie i opery liczą straty i szukają pomocy finansowej. O sprawie pisze Monika Ochędowska.


Szkoła podstawowa nr 1 w Toruniu, 12 marca 2020 r. / FOT. GRZEGORZ OLKOWSKI / POLSKA PRESS / EASTNEWS

ODTRUTKA OD SZKOŁY
Rozmowa z Jarosławem Pytlakiem, pedagogiem, dyrektorem szkoły: Nauczyciele jak Polska długa i szeroka ruszyli do przenoszenia nudnej, sztampowej edukacji z lekcyjnej sali do internetu. Damy naszym uczniom detoks.

NA WIRUSA 500 PLUS PLUS
Najlepszym pomysłem na walkę z kryzysem byłby dziś bezwarunkowy dochód podstawowy. W Polsce da się to osiągnąć rozszerzając program 500+ na wszystkich obywateli - pisze Rafał Woś w cyklu WOŚ SIĘ JEŻY.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


OBOLAŁE CHINY
Czego dowiedzieliśmy się o Państwie Środka za sprawą epidemii koronawirusa? - wyjaśnia Piotr Bernardyn.


Uroczystość ku czci doktora Li Wenlianga, zorganizowana przez chińskich studentów uczących się w Kalifornii, 15 lutego 2020 r. / MARK RALSTON / AFP / EAST NEWS

WIRUS FUTBOLU
To prawda: Ronaldo i Messi nas nie wyleczą. Ale emocji, których dostarczali milionom kibiców, nie sposób lekceważyć nawet w czasie epidemii. Tekst Michała Okońskiego.

INWIGILACJA KONTRA KORONAWIRUS
W walce z epidemią rząd Izraela sięga po radykalne środki: wywiad otrzymał prawo gromadzenia i analizowania danych z telefonów komórkowych obywateli. Parlamentu nie pytano, opozycja jest oburzona - pisze Inga Rogg z Jerozolimy.


Tedros Adhanom na konferencji prasowej, podczas której WHO ogłosiło pandemię COVID-19, Genewa, 11 marca 2020 r. / FOT. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

DOKTOR OD EPIDEMII
Etiopczyk Tedros Adhanom nie jest i nigdy nie był praktykującym lekarzem. A jednak to jemu przypadło iście herkulesowe zadanie walki z koronowirusem. Artykuł Wojciecha jagielskiego w cyklu STRONA ŚWIATA.


CZYTAJ TAKŻE:  „TYGODNIK” NA KWARANTANNĘ >>>




Rzym, 8 marca 2020 r. / ALFREDO FALCONE / LAPRESSE VIA AP / EAST NEWS

WSPÓLNOTA LECZY
Epidemia przypomniała nam o kruchości naszego życia i zarazem wskazała wartość solidarności między ludźmi - pisze teolog Piotr Sikora.


Oficjalny profil "The Little Corona King" na Twitterze

MAŁY KRÓL KORONA
Jest zielony, jak koronawirus z animacji, i ma ponurą minę: to czarny charakter z brytyjskiej książki dla dzieci, która ma im wyjaśnić obecną sytuację – i uspokoić. Artykuł Patrycji Bukalskiej.

TATRY W KWARANTANNIE
Tatrzański Park Narodowy z powodu epidemii został zamknięty do odwołania. Choć ta decyzja wzburzyła wielu miłośników polskich gór, miała głęboki sens.

Łysa Polana, zamknięta droga do Morskiego Oka. 14 marca 2020 r. / fot. Bartek Dobroch
Łysa Polana, zamknięta droga do Morskiego Oka. 14 marca 2020 r. / fot. Bartek Dobroch

KOŚCIELNY EGZAMIN Z DOJRZAŁOŚCI
W ostatnim tygodniu Kościół w Polsce przeszedł przyśpieszony kurs życia z pandemią. Dziś – w niedzielę – zdajemy z tego kursu pierwszy egzamin.


OSOBNA DROGA BORISA JOHNSONA
Brytyjski rząd chce stawić czoło epidemii inaczej niż reszta Europy. Przynajmniej na razie.


Barcelona, 18 marca 2020 r. / Fot. Joan Mateu / AP Photo / East News

HISZPANIA, CZYLI DRUGIE WŁOCHY
W nocy z 14 na 15 marca, gdy w Hiszpanii liczba zgonów z powodu koronawirusa zbliżała się do dwustu, premier Pedro Sánchez wprowadził stan nadzwyczajny w całym kraju.


Pielęgniarka Elena Pagliarini po 10-godzinnym nocnym dyżurze w pogotowiu ratunkowym w Cremonie, w północnych Włoszech. / /FRANCESCA MANGIATORDI / REUTERS / FORUM

MEDIOLAN, MIASTO W LETARGU
Ulice puste, mało który sklep ot­warty, czynne są tylko spożywcze i apteki.


NICOLAS ECONOMOU / NURPHOTO / EAST NEWS

ONI NIE MOGLI ZOSTAĆ W DOMU
Teraz są w grupie ryzyka. Uchodźcy i migranci, zwłaszcza ci mieszkający w przepełnionych lub tworzonych ad hoc obozach, są bardziej od innych narażeni na ­COVID-19.


KOMUNIA TEŻ PODLEGA PRAWOM BIOLOGII
Ks. Andrzej Draguła: Nie znajduję teologicznego argumentu, że Najświętszy Sakrament czy woda święcona są wolne od możliwości przenoszenia infekcji. Rozmowa Macieja Müllera.

SŁOWA BISKUPA BŁĘDNE I GROŹNE
Podczas gdy wobec epidemii koronawirusa Episkopat zaleca dyspensę od niedzielnej mszy, abp Dzięga w liście pasterskim wyraźnie sugeruje, że nie można się zarazić przez wodę święconą ani przez komunię świętą do ust.


Przed katedrą Świętego Szczepana, Wiedeń, 11 marca 2020 r. / FOT. ROBERT JAEGER/AFP/East News

KORONAWIRUS I DUSZPASTERSTWO
W obliczu zagrożenia epidemią austriacki Kościół katolicki podejmuje radykalne kroki – pisze Wojciech Pięciak.

NA TERMINI BEZ ZMIAN
„Wczoraj karabinierzy spisali mnie na dworcu, ale gdy zapytałem, co mi zarzucają, nie potrafili odpowiedzieć” – mówi kard. Konrad Krajewski, pytany, jak wygląda pomaganie bezdomnym w czasach koronawirusa. Tekst Edwarda Augustyna.


PAŃSTWO W CZASACH ZARAZY
Gdzie leży granica między rozsądną profilaktyką a paniką? Analiza Pawła Bravo.


Budowa tymczasowej izby przyjęć przy Szpitalu Akademickim we Wrocławiu, 4 marca 2020 r. / Fot. KRZYSZTOF ĆWIK / AGENCJA GAZETA

WIRUS PANIKI I ZDROWY ROZSĄDEK
Czy można dziwić się, że wykupujemy konserwy, kasze, makarony i zupki w proszku? Raport Marka Rabija i Przemysława Wilczyńskiego.

MINISTRA EDUKACJI ZAPASY Z RZECZYWISTOŚCIĄ
Ogłaszający zamknięcie szkół szef MEN oświadczył, że dla oświatowego kalendarza to nie problem, bo jego poprzedniczka wprowadziła w podstawach programowych „pewnego rodzaju zapas”. Komentuje Przemysław Wilczyński.


Kontrola podróżnych na przejściu granicznym kolejowym w Przemyślu, 10 marca 2020 r. / Fot. Lukasz Solski/East News

KORONAWIRUS KONTRA KAPITALIZM
Możemy być pewni, że kapitalizm wyśle nam wysoki rachunek za wirusa. Obyśmy nie przerzucili go – jak to zwykle bywa – na słabsze klasy społeczne i na pracowników. Tekst Rafała Wosia w cyklu „Woś się jeży”.


CZYTAJ WIĘCEJ: SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


CENA ZA LECZENIE
Jak państwa radzą sobie dotąd z epidemią? Oczywiście dane są niepełne. W wielu krajach epidemia dopiero się zaczyna, a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie – pisze Rafał Szymczak.

WIRUS I AJATOLLAHOWIE
Iran, który obok Chin, Korei Południowej i Włoch, jest największym ośrodkiem epidemii, zaraża koronawirusem kraje Bliskiego Wschodu. Nigdzie indziej choroba nie powoduje też tylu ofiar wśród rządzącej elity. Pisze Wojciech Jagielski w cyklu Strona Świata.


Mediolan, 23 lutego 2020 r. / ANDREAS SOLARO

MIASTO W CZASACH KORONAWIRUSA
Jak w najmroczniejszych chwilach dziejów ludzkości najlepszą obroną przed paniką jest ironia. Byłoby do śmiechu, gdyby nie umierali ludzie – pisze Francesco M. Cataluccio z Mediolanu.

ŻEŃ-SZEŃ W WALCE Z WIRUSEM
Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł na Półwysep Koreański. Na Południu są tysiące chorych i wiele ofiar śmiertelnych. Nie wiadomo, co dzieje się na Północy. Korespondencja Romana Husarskiego z Jeonju (Korea Południowa).

MIŁOŚĆ I NUDA W CZASACH ZARAZY
„Myślę, że moi rodzice-lekarze już oszaleli w tym szpitalu, tylu pacjentów przychodzi. Ale nie boję się o nich, są przecież ostrożni, noszą maseczki...” – czworo młodych Chińczyków opowiada o koronawirusie i ich codzienności.


CYFROWA EPIDEMIA
To zmasowana i skoordynowana dezinformacja: według służb USA tysiące kont w mediach społecznościowych rozpowszechnia fałszywe doniesienia o koronawirusie SARS-CoV-2 i sieje panikę, co skrajnie utrudnia walkę z realnym zagrożeniem. Analiza Agaty Kaźmierskiej i Wojciecha Brzezińskiego.


Plakat włoskiego artysty miejskiego Salvatore Benintende ps. "TVBOY" w Barcelonie, gdzie z obawy przed koronawirusem odwołano światowe targi telekomunikacyjne World Mobile Congress. 18 lutego 2020 r. / fot. PAU BARRENA / AFP / East News

MARTWI ALTRUIŚCI
Nie odżywiają się ani nie rozmnażają, nie mają metabolizmu i trudno w ogóle powiedzieć, że żyją. Ale potrafią się komunikować i pomagają swoim klonom. Czym właściwie są wirusy? Wyjaśnia Mariusz Gogól.



 „TYGODNIK” NA KWARANTANNĘ

Zostańcie w domu. Zadbajcie w ten sposób nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale także o całą naszą wspólnotę. Ale zadbajcie nie tylko o zdrowie w jego najbardziej elementarnym, fizycznym wymiarze, ale także o kondycję psychiczną i duchową. W trosce o te ostatnie przygotowaliśmy dla Was „Tygodnik na kwarantannę” – wybór najlepszych tekstów publikowanych w ciągu ostatnich dekad w „Tygodniku Powszechnym”; tekstów, co do których mamy poczucie, że są odpowiednie właśnie na ten czas.

Wszystkie wywiady, reportaże, eseje i artykuły publikowane w serwisie „Tygodnik na kwarantannę” są dostępne bezpłatnie. Serwis będziemy aktualizować codziennie >>>

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]