Spłaszczyć krzywą

Gdy jedni naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2, inni próbują zrozumieć, jak ograniczyć jego ekspansję. Co w tej kwestii podpowiadają nam modele matematyczne?

Reklama

Spłaszczyć krzywą

Spłaszczyć krzywą

23.03.2020
Czyta się kilka minut
Gdy jedni naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2, inni próbują zrozumieć, jak ograniczyć jego ekspansję. Co w tej kwestii podpowiadają nam modele matematyczne?
W meczecie Kilic Ali Pasa, Stambuł, 11 marca 2020 r. YASIN AKGUL / AFP / EAST NEWS
P

Pierwszy matematyczny model rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych podał w 1760 r. szwajcarski fizyki i matematyk Daniel Bernoulli. Na jego podstawie wskazywał na zalety wariolacji, czyli prewencyjnego zakażania ospą prawdziwą zdrowych ludzi. Polegała ona na aplikowaniu (przez wcieranie lub wdychanie) sproszkowanej wydzieliny chorej osoby, co przeważnie prowadziło do lekkiego przebiegu choroby i zapewniało ochronę przed poważną infekcją.

Notabene, wariolację Chińczycy stosowali już w XVI w., a według niektórych badaczy jej źródła mogą sięgać nawet do X w. p.n.e. Począwszy od 1796 r., za sprawą angielskiego lekarza Edwarda Jennera, wariolację zaczęto zastępować bezpieczniejszą metodą immunizacji – szczepieniami.

W drugiej połowie XIX w. opracowano szczepionki na wiele groźnych chorób, m.in. na dżumę, cholerę czy wściekliznę. Zrozumiano też, że infekcje są...

11817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak dotąd, każda epidemia wygasała sama po dłuższym lub krótszym czasie, kosztem mniejszej lub większej liczby radykalnie "usuniętych". Pocieszające jest to, że historia się powtarza. Mniej pocieszające - że czasem przestaje się powtarzać i bieg spraw skręca w nieprzewidywanym wcześniej kierunku. Podobno udane przechorowanie SARS-Cov-2 uodparnia na chorobę, podobno będzie szczepionka i to w rekordowo krótkim czasie, dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy nauki, podobno jest szansa, że wirus do jesieni nie zdąży zmutować do nowej, równie niebezpiecznej odmiany, co uczyniłoby taką ewentualną szczepionkę niezbyt skuteczną... Dużo tych "podobno". Nadto intensywność i - paradoksalnie - częściowa skuteczność jednoczesnej walki z medycznymi i gospodarczymi skutkami pandemii może wytworzyć nadmierne oczekiwania, a w razie ich niespełnienia - zaburzenia społeczne, które spowodują większe klęski niż sama zaraza. Oby nie.

Wysyłajmy e-maile do naszych biskupów, polityków, autorytetów by i oni włączyli się w zbiórkę środków na respiratory dla szpitali w calej Polsce. Za dobrym przykładem arcybiskupa Rysia https://m.youtube.com/watch?feature=emb_title&v=zjKOkNAbal4 Respirator dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi. Bank PKO BP SA I Oddział w Łodzi 98 1020 3352 0000 1602 0010 0362 Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi z dopiskiem – darowizna

i nic nie daje - ale ja mam inną propozycję: sami wpłacajcie

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]