Na Termini bez zmian

Wczoraj karabinierzy spisali mnie na dworcu, ale gdy zapytałem, co mi zarzucają, nie potrafili odpowiedzieć – mówi kard. Konrad Krajewski, gdy pytam, jak wygląda pomaganie bezdomnym w czasach koronawirusa.

11.03.2020

Czyta się kilka minut

Fot. arch. kard. K. Krajewskiego /
Fot. arch. kard. K. Krajewskiego /

Nie złamaliśmy żadnych dekretów rządowych, policja nie może nam niczego zarzucić. Zresztą, mnie obowiązuje Ewangelia i jej logika – mówi kardynał. Jak co wtorek biały fiat ducato wyruszył z watykańskiej via Sant’Anna na dworzec Termini. Biednych trzeba nakarmić nawet, gdy w kraju epidemia. 

Przepis, zakazujący zgromadzeń, wydany przez władze państwowe, trzeba respektować. – Ale wystarczy trochę sprytu i życiowej mądrości – mówi papieski jałmużnik. Na przykład – przyjechać na dworzec godzinę wcześniej, aby zapobiec tworzeniu się kolejki. Gdy bezdomni – przyzwyczajeni, że akcja zaczyna się o 20.30 – zaczynali dopiero się schodzić, samochód już na nich czekał. Samo wydawanie posiłków też wyglądało inaczej: przedtem jedna osoba wydawała zupę, druga pieczywo, kolejne kawę, konserwy i kosmetyki. A wszystko to na ulicy. Wczoraj (i tak ma pozostać przez najbliższe tygodnie) wolontariusze kard. Krajewskiego spakowali suchy prowiant do foliowych worków (w każdym kanapka, dwa banany, jabłka i puszka tuńczyka), które wieczorem mogli szybko i sprawnie wydawać wprost z samochodu.

– Wszystko więc działa tak, jak dotąd – zapewnia kardynał. – Oprócz wydawania posiłków na ulicach, działają też nasze stołówki, choć – zgodnie z rozporządzeniem Watykanu – obiady i kolacje wydawane są tylko na wynos, by uniknąć zbierania się ludzi w jednym pomieszczeniu. Otwarte są też ubikacje i łaźnie. 

Kard. Krajewski zapewnia, że mimo zagrożenia epidemiologicznego nie przestanie wychodzić na ulice, by karmić bezdomnych i potrzebujących. – Robimy to w imieniu papieża, a on o „swoich biednych” nie zapomina. To też sygnał, byśmy nie myśleli w tym czasie tylko o sobie. Nie możemy zapominać o tych, którzy cierpią, którzy są samotni. To dla wszystkich bardzo trudny okres.


ZOBACZ TAKŻE: SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej