Obolałe Chiny

Czego dowiedzieliśmy się o Państwie Środka za sprawą epidemii koronawirusa?

Reklama

Obolałe Chiny

Obolałe Chiny

z Tokio
17.03.2020
Czyta się kilka minut
Czego dowiedzieliśmy się o Państwie Środka za sprawą epidemii koronawirusa?
Uroczystość ku czci doktora Li Wenlianga, zorganizowana przez chińskich studentów uczących się w Kalifornii, 15 lutego 2020 r. / MARK RALSTON / AFP / EAST NEWS MARK RALSTON / AFP / EAST NEWS
B

Była sobota, 18 stycznia, gdy w Wuhan – 11-milionowej metropolii nad rzeką Jangcy – odbyła się wielka biesiada z udziałem 40 tys. ludzi. Świętowano zbliżający się nowy rok, kucharze serwowali posiłki na masową skalę. W tym czasie wiele szpitali w mieście było już przepełnionych: od kilku tygodni zgłaszali się do nich ludzie z objawami podobnymi do zapalenia płuc. Jednak władze trzymały to w tajemnicy.

Zwrot nastąpił dwa dni później, 20 stycznia. Znany epidemiolog Zhong Nanshan poinformował o 136 przypadkach zarażeń nowym wirusem i możliwości przenoszenia go w kontaktach międzyludzkich. Do tego dnia chorych zidentyfikowano już w Pekinie, prowincji Guangdong i w Tajlandii.

23 stycznia o drugiej nad ranem mieszkańcy Wuhan dostali wiadomość, że za osiem godzin miasto zostanie odcięte od świata i poddane kwarantannie.

Niektórzy pobiegli do nocnych sklepów, by nakupić...

16631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Demokracja we Włoszech, Niemczech, Francji i Hiszpanii też nie domaga. Nawet jeśli rządy tych państw patrzyły jak zaczarowane na rozwój epidemii w Chinach, dzisiaj dostają zadyszki. Mało kto wie...

"Płacimy dziś za to wszyscy". No właśnie, i to bardzo słono. Ile ludzkich dramatów, światowy kryzys ekonomiczny. Czas najwyższy, aby za to zło zapłaciły Chiny, a raczej chińska partia komunistyczna. To już drugi raz w ostatnim dwudziestoleciu. Tylko kogo z wielkich tego świata będzie stać, aby postawić się Chinom?! Jak na razie cisza, a raczej zachwyty Trumpa nad tym "jak Chiny świetnie radziły sobie z epidemią". Wierchuszka chińskiej partii komunistycznej powinna za to mieć swoją Norymbergę.

tak bardzo, że aż mam ochotę dopytać: za co konkretnie według Pana "Chiny, a raczej chińska partia komunistyczna" powinny "bardzo słono" zapłacić?... a Norymberga z jakiej okazji?... - odbiór

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]