Reklama

Redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Ur. w 1934 r. w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 r. na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny. W 1972 r. wyjechał na dwa lata do Francji studiować w Instytucie Katolickim. W 1979 r. na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu i na polecenie papieża zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat. W 1991 r. wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księzy Marianów. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie.

Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem W listopadzie 2011 r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”. Zakaz obowiązuje do dziś.

Jest autorem 14 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”.

W 2011 r. odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez prezydenta Francji orderem Commandeur dans l’Ordre national du Mérite (Komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej). Otrzymał szereg nagród, m.in w 2005 r. Premio Internazionale Calabria; w 2007 r. - Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Mały Feniks”; w 2008 - Nagrodę Dziennikarzy Małopolski: Publicysta Roku; w 2009 r. - Nagrodę Fikusa w kategorii „Wydawca”; w 2012 r. - Nagrodę Zarządu Lewiatana i Fundacji Na Rzecz Myślenia im. B. Skargi; w 2013 r. - w plebiscycie Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory główną nagrodę AuTORytet.

Obecnie jest redaktorem-seniorem „Tygodnika”, do każdego numeru pisze edytorial. Jeździ po kraju z wykładami i na spotkania autorskie.

Artykuły

20.03.2017
Zmarły dokładnie przed rokiem ks. Jan Kaczkowski, przyjaciel „Tygodnika” i kawaler naszego Medalu św. Jerzego, zadziwił rodzonego ojca cztery razy.
Ks. Adam Boniecki w przewodniku po Wielkim Poście
20.03.2017
Trzecia część wideorekolekcji poświęcona jest najgłębszej potrzebie człowieka.
13.03.2017
Franciszek, idąc w ślady poprzedników, przywiązuje coraz większą wagę do roli kobiet. Powierza im coraz ważniejsze funkcje w Kurii Rzymskiej. Problem miejsca kobiet w Kościele jednak...
Ks. Adam Boniecki wygłasza rekolekcje na Wielki Post w 2017 roku
11.03.2017
Druga część wideorekolekcji, w której ks. Boniecki odpowiada na pytanie od czego pościć.
Ks. Adam Boniecki na nagraniu z rekolekcjami wielkopostnymi 2017
07.03.2017
„Tygodnik Powszechny” i Wydawnictwo WAM zapraszają na wideorekolekcje ks. Adama Bonieckiego.
06.03.2017
Kto by się spodziewał, że wyjazd na misję wyleczy go z kompleksu niższości, szybko się rozczaruje i wróci do domu.
06.03.2017
Nie sądzę, by autor tej morderczo krytycznej książki nie rozumiał papieża Franciszka. Jest przerażony, bo rozumie, że papież robi albo chce zrobić w Kościele rewolucję.
27.02.2017
Ten numer „Tygodnika” powinien się przydać rekolekcjonistom i wszystkim czytelnikom, których Wielki Post mobilizuje do tzw. „wejścia w siebie” i pogłębienia życia duchowego, i w ogóle...
20.02.2017
Do jakiego stopnia nowomowa (Orwellowskie newspeak) nas ściga, dopada, oblepia i przenika, pisze w tym numerze Marcin Napiórkowski.
13.02.2017
Papież Franciszek nie stroni od wywiadów i rozmów (także bez uzgodnionych wcześniej pytań). Jest ich wiele, ale zawsze jest to medialne wydarzenie.

Strony