Reklama

Ładowanie...

Jak to się skończy, pójdziemy do kina

z Barcelony
20.04.2020
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy domów opieki mogą stanowić aż połowę ofiar epidemii w Hiszpanii. Seniorzy, którzy mieszkają samodzielnie, mają łatwiej. Co nie znaczy, że łatwo.
Starsza para w drodze na zakupy. Dzielnica Gotycka w Barcelonie, Hiszpania, 7 kwietnia 2020 r. JORDI BOIXAREU / ZUMA PRESS / FORUM
Ż

Żyją same albo z mężem, z kotami. W Barcelonie albo na jej obrzeżach, czasem na wsi. Jedne zbliżają się do osiemdziesiątki, inne ją przekroczyły (te drugie podkreślają z powagą, że są od tych pierwszych dużo starsze). Każda, wiadomo, na emeryturze. Wcześniej były pielęgniarkami, urzędniczkami, zwiedzały świat. Nasze rozmowy trwają dziesięć minut, dwadzieścia, godzinę. Nie zawsze na temat. Częściej nie, bo łatwiej jest rozmawiać o wszystkim.

María Teresa, Montse, Pilar, Enriqueta – mają ten sam problem. Czas jakby się rozciągnął. Zawsze było go dużo, teraz jest jeszcze więcej.

Tego jeszcze nie było

Montse nie trzeba zadawać wielu pytań. Jak tylko orientuje się, po co dzwonię, zaczyna z precyzją relacjonować swój plan dnia. Plan to słowo nieprzypadkowe: Montse wszystkie zajęcia rozpisuje w zeszycie dzień wcześniej. Ze strachu przed lenistwem. Drobiazgowo...

15319

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]