Reklama

Wolni od zarazy

Wolni od zarazy

w cyklu Strona świata
11.04.2020
Czyta się kilka minut
W malejącej liczbie miejsc, do których nie dotarł zabójczy SARS-CoV-2, wciąż znajdują się pustynna Turkmenia i położony na dachu świata Tadżykistan, tragikomiczne satrapie, gdzie tyrani sposobią się, by władzę przekazać synom.
Hala targowa w Aszchabadzie (Turkmenia), 8 kwietnia 2020 r. / Fot. Igor Sasin / AFP / East News
Z

Z prawie dwustu państw, wirus i wywołana przez niego epidemia nie dotarły głównie do położonych na końcu świata, rozrzuconych na bezkresnym Pacyfiku, wyspiarskich republik Mikronezji, Samoa, Kiribati, Vanuatu, Tuvalu czy Nauru. Kilka dni temu do kurczącego się grona szczęśliwców należał też ogarnięty wojną domową Jemen, ale w tym tygodniu i tam, w Hadramaucie, zanotowano pierwszy przypadek zakażenia. Z trójki wolnych od wirusa krajów w Afryce wypadła też wyspiarska republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Pozostałe dwa broniące się przed epidemią afrykańskie państwa to wyspiarskie Komory i królestwo Lesotho, położone wysoko w górach Maloti i Smoczych, otoczone ze wszystkich stron przez Południową Afrykę, będącą na Czarnym Lądzie epicentrum zarazy.

Według oficjalnych zapewnień wirus nie przedostał się też do Korei Północnej, komunistycznej satrapii, rządzonej przez trzecie...

14038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Artykuł prawdziwie podnoszący na duchu. Na tym tle nasz basza o przydomku zbawca narodu, jawi się jako człowiek całkiem sympatyczny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]