Reklama

Czekając na podwójne uderzenie

Czekając na podwójne uderzenie

z Santiago de Chile
20.04.2020
Czyta się kilka minut
W Ameryce Południowej mówi się o nim: „wirus bogatych”. Także w Chile, gdzie epidemia ujawnia słabości systemu ochrony zdrowia i skalę nierówności społecznych.
Kelnerki proszą przechodniów o wsparcie finansowe po tym, jak straciły pracę z powodu zamknięcia restauracji i barów. Valparaíso, Chile, 9 kwietnia 2020 r. RODRIGO GARRIDO / REUTERS / FORUM
M

Mężczyzna ubrany jest w szpitalny strój i ochronną maseczkę. Ma uśmiechnięte oczy, a w ramionach trzyma niemowlę: swoją nowo narodzoną córeczkę. Tak wygląda ostatnie zdjęcie 34-letniego Francisa Zamory, zrobione 16 marca na oddziale położniczym jednego ze szpitali w Santiago, stolicy Chile.

Tego dnia bohater fotografii nie mógł mieć świadomości, jak krótko będzie trwać jego szczęście. Kilka dni po narodzinach dziecka poczuje się słabo, a każdy kolejny dzień przyniesie pogorszenie. Wkrótce później, 28 marca, umrze. Pogrzeb będzie musiał być skromny, przyjdzie trochę osób z rodziny i kilku przyjaciół. Po ceremonii najbliżsi wypuszczą w niebo – nieznośnie tego dnia błękitne i słoneczne – garść białych balonów, które wzniosą się nad miasto i poszybują w kierunku otaczających je Andów.

Francis Zamora to jedna z najmłodszych ofiar COVID-19 w Chile. Zrobiło się o nim głośno...

15372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]