Reklama

Hiszpania, czyli drugie Włochy

Hiszpania, czyli drugie Włochy

16.03.2020
Czyta się kilka minut
W nocy z 14 na 15 marca, gdy w Hiszpanii liczba zgonów z powodu koronawirusa zbliżała się do dwustu, premier Pedro Sánchez wprowadził stan nadzwyczajny w całym kraju.
Barcelona, 18 marca 2020 r. / Fot. Joan Mateu / AP Photo / East News
D

Do 30 marca zamknięte będą m.in. szkoły, parki, restauracje i sklepy (poza spożywczymi). Wychodzić z domu wolno tylko samotnie i w określonych wypadkach: po jedzenie, leki, do pracy, aby wynieść śmieci, wyprowadzić psa lub pomóc starszym. Państwo przejęło kontrolę nad prywatną służbą zdrowia i zaopatrzeniem sklepów. Przestrzegania stanu wyjątkowego pilnuje wojsko; za nieposłuszeństwo grozi nawet 600 tys. euro kary lub rok więzienia.

Na czas walki z wirusem rząd centralny podporządkował sobie wszystkie wspólnoty autonomiczne; jak powiedział Sánchez, „nie ma już politycznych barw, ideologii, terytoriów”. Decyzja została przyjęta ze zrozumieniem, ale są wyjątki: premierzy Katalonii i Kraju Basków oburzają się na „konfiskatę kompetencji”. Katalonia ogłosiła, że działania Madrytu są niewystarczające i że chce zamknąć swoje granice.

Hiszpania stała się drugim po Włoszech ogniskiem pandemii w Europie, a przyczyniły się do tego ogromne manifestacje z okazji Dnia Kobiet. Koronawirus nie ominął biorących w nich udział parlamentarzystek i szefowych resortów. Chory może być też premier – nosicielką jest jego żona Begoña Gómez. Gdy kończę pisać ten tekst, w poniedziałek 16 marca rano, zarażonych jest już 7989, a zmarło – 295 osób.

Polecamy: "Tygodnik" na kwarantannę - specjalny serwis "Tygodnika Powszechnego"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Feminizm pokazuje swój mobilizacyjny potencjał pomimo strachu przed koronawirusem" - napisał El Pais. Kontrowersji nie było, poza narzekaniem działaczki Sary Alexandry na wciąż obecną w ruchu feministycznym transfobię. Komentarzy pod artykułem nie widzę. To co? Chyba wrócimy do abpa Dzięgi?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]