Reklama

Irak nad przepaścią

Irak nad przepaścią

w cyklu Strona świata
18.04.2020
Czyta się kilka minut
Po czterech wyniszczających wojnach, po dziesięcioleciach tyranii, międzynarodowego ostracyzmu i sankcji, Irakowi zagraża epidemia i nagła dewaluacja jego jedynego bogactwa: ropy naftowej. Od prawie pół roku w kraju praktycznie nie ma rządu, a uliczną rewolucję przerwał dopiero koronawirus.
Dezynfekcja na ulicach Karbali (Irak), 16 kwietnia 2020 r. / Fot. Mohammed Sawaf / AFP / East News
P

Pięćdziesięciotrzyletni Mustafa al-Kadhimi jest już trzecim w tym roku śmiałkiem, który podjął się zadania utworzenia rządu. Był dotąd szefem irackiego wywiadu, specem od intryg i politycznych łamigłówek, uwikłanych w międzynarodową politykę i naciski wielkich mocarstw. Kto, jeśli nie on, powinien sobie poradzić z zadaniem utworzenia rządu? – zastanawiają się mieszkańcy Iraku. I co się stanie, jeśli i jemu się nie uda?

Karuzela premierów

Jak na razie Kadhimi jest optymistą, albo bardziej przekonująco niż jego poprzednicy robi dobrą minę do złej gry. Za dobry znak przyjęto, że kiedy 9 kwietnia prezydent Barham Salih przedstawił go jako kolejnego kandydata na premiera, na oficjalną prezentację przybyli przywódcy wszystkich najważniejszych partii politycznych. Skoro przyszli, to przynajmniej nie skreślają Kadhimiego od początku, dają mu szansę –...

10922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]