Jak nazwać wirusa

Koronawirus, SARS-CoV-2, a może wirus z Wuhan? W czasach, gdy o tym samym patogenie rozprawiają nie tylko naukowcy, ale i politycy, ten wybór ma znaczenie.

Reklama

Jak nazwać wirusa

Jak nazwać wirusa

30.03.2020
Czyta się kilka minut
Koronawirus, SARS-CoV-2, a może wirus z Wuhan? W czasach, gdy o tym samym patogenie rozprawiają nie tylko naukowcy, ale i politycy, ten wybór ma znaczenie.
Graffiti w Walencji, Wenezuela, 21 marca 2020 r. / JUAN CARLOS HERNANDEZ / ZUMA PRESS / FORUM JUAN CARLOS HERNANDEZ / ZUMA PRESS / FORUM
G

Gdy Donald Trump użył 16 marca na Twitterze określenia „chiński wirus”, doskonale wiedział, co robi. Czasem coś na pozór tak niewinnego jak nazewnictwo medyczne może być elementem gry politycznej. W tym przypadku – co Trump przyznał zresztą później na konferencji prasowej – epitet „chiński” miał stanowić odpowiedź Amerykanów na sugestie ze strony rządu chińskiego, że nowy koronawirus pochodzi w istocie ze Stanów Zjednoczonych. Parę dni wcześniej rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lijian Zhao stwierdził bowiem na Twitterze, że „epidemię do Wuhan mogła sprowadzić armia amerykańska”. Do Trumpa szybko dołączyli jego republikańscy koledzy, zalewając internet terminami typu „wirus z Wuhan”.

Na Trumpa spłynęła fala krytyki, nie tylko ze strony Chińczyków, za niepotrzebne i potencjalnie krzywdzące przyczepianie do wirusa etykietki geograficznej. Jednak to, co w...

11295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"pisowirus DUDA2020" dobrze oddaje istotę problemu

To proste - "chiński wirus". Zrodził się w Chinach w oparciu o ich upodobania gastronomiczne, a przez politykę rządu chińskiego rozlał się po świecie. Nie można odbierać im prawa do tej nazwy. Tego wymaga uczciwość.

Pański wpis przypomina mi tekst z jednego z memów: wszyscy narzekali, że Chińczycy potrafią tylko podróbki robić - a kiedy raz wypuścili coś oryginalnego cały świat sra ze strachu - pozdrawiam i więcej miłości chińskiego bliźniego życzę

A skąd wzięła się nazwa "Covid-19" (Coronavirus Disease 2019)? Czy takie nazewnictwo też ma swoją "tradycję"?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]