Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 05/2005
Data wydania:
30.01.2005
Numer wydania:
05
Rok wydania:
2005
Obraz tygodnia
Na skróty
W Warszawie w wieku 91 lat zmarł Jan Nowak Jeziorański, podczas wojny “kurier z Warszawy" podróżujący między okupowaną Polską a Londynem, uczestnik Powstania…
Obraz tygodnia
W wieku 91 lat zmarł Jan Nowak Jeziorański, legendarny kurier Komendy Głównej AK między Londynem i Warszawą, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty przez rok 2004
Styczeń
Obraz tygodnia
Co najmniej 22 tys. ludzi zginęło pod wysoką falą tsunami, wywołaną trzęsieniem ziemi u wybrzeży Indonezji, Tajlandii, Sri Lanki, Indii i Malediwów. Siła…
Komentarze
Ukraina: dość wiecowania!
Andrzej Brzeziecki
W niedzielę 23 stycznia Pomarańczowa Rewolucja została ostatecznie zalegalizowana. Zorganizowane z rozmachem imprezy towarzyszące zaprzysiężeniu Wiktora…
Dyplomacja pod kontrolą
Piotr T. Milewski z Nowego Jorku
Nikt w Waszyngtonie nie miał wątpliwości, że kandydatka George’a Busha na stanowisko sekretarza stanu, Condolezza Rice zda na piątkę egzamin przed senacką…
Nowy-stary SLD
Krzysztof Kozłowski
Mamy nowy-stary Sojusz Lewicy Demokratycznej z nowym-starym przewodniczącym, skazanym na dodatek za kłamstwo lustracyjne (Józef Oleksy) i dość starym…
Pociągi przyjaźni
Wojciech Pięciak
Czy ktoś pamięta, kim jest Joschka Fischer? To, przypomnijmy, minister spraw zagranicznych Niemiec, wywodzący się z partii Zieloni/Sojusz 90 (druga, dziś nie…
Nie tylko środki nadzwyczajne
Krzysztof Burnetko
Dwóch i pół roku więzienia dla byłego wiceministra spraw wewnętrznych, dwóch lat dla byłego regionalnego szefa rządzącej partii oraz półtora roku dla eksposła…
Temat Tygodnika
Albo Trójca, albo pchły
Ewa Jabłońska-Deptuła
Trzeba mieć dużo odwagi, aby bliżej przyjrzeć się życiu zakonnemu. Tu nie wystarczy dziennikarska sygnalizacja, oparta na kilku wywiadach z aktualnymi lub…
Gdy sól wietrzeje
O. Stanisław Morgalla SJ
Życie zakonne jest ważnym, choć... niekoniecznym elementem życia Kościoła. Można go przyrównać do ewangelicznej soli, której nawet szczypta wystarczy, by…
Czytania
Sztuka radości
Abp Józef Życiński
Starosta weselny jest jedyną osobą, która nie potrafi dzielić radości pierwszego cudu Jezusa. Siedząc wśród radosnych biesiadników zamartwia się konwenansami…
Gwałt zadany egoizmowi
Paweł Kozacki OP
Przyznam, że lubię zwiększoną dawkę adrenaliny w moim organizmie. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem w kinie ludzi skaczących z mostu Golden Gate na gumowej linie…
Ciało staje się słowem
Paweł Kozacki OP
Czasem na Mszach, podczas których błogosławię ślub, zachęcam nowożeńców, by spojrzeli na sakrament małżeństwa w świetle słów prologu św. Jana o Słowie, które…
Kraj i świat
"Nic tak nie zaspokaja mojej nostalgii..."
Teka listów Jana Nowaka Jeziorańskiego w Archiwum Jerzego Turowicza jest wcale pokaźna: od 1989 roku Kurier z Warszawy wielokrotnie gościł zarówno na łamach…
Europa idzie na wojnę
Rocco Buttiglione: - Byłem przyjacielem wielkiego mistrza teatru włoskiego Gianniego Testori. Gianni był homoseksualistą i jednocześnie chrześcijaninem. Mówił…
Dramat reformatora
Jakub Polit
Był niegdyś nominalnym przywódcą partii i premierem w ostatnim komunistycznym mocarstwie świata. Mimo to jego śmierć oficjalny Dziennik Ludowy (Renmin Ribao)…
Dajcie nam miesiąc!
Stara władza mówiła jedno w Warszawie, drugie w Brukseli, trzecie w Moskwie. My wszędzie będziemy mówić to samo.
Kwaśniewski też był komunistą
Wierzę, że demokracja zacznie funkcjonować. Ale widzę zagrożenia.
Cegły Nabuchodonozora
Tomasz Lisiecki z prowincji Wasit (środkowy Irak)
Kilometry drutu kolczastego, worki z piaskiem, kilkumetrowe bloki betonowe, kontenery mieszkalne dla żołnierzy, wozy bojowe, cysterny z ropą... A także…
Gorzka lekcja
Edward N. Luttwak
Popularny ostatnio w Waszyngtonie pogląd mówi, że powinno się sięgnąć po pieniądze, które w tej chwili są wydawane na nowe myśliwce, nowe okręty, na system…
"Homo hussein" i "homo sovieticus"
Wyborów nie chcą terroryści. Ale nie bardzo wiadomo, czego chcą w zamian. Niszczą gospodarkę, uderzają w rafinerie, w centra wyborcze, w szkoły. Niszczą i…
Zgnębienie i wdzięczność
Jacek Wożniakowski
Wiemy dobrze, jakie zwaliły się na nasz naród nieszczęścia w ostatnich stu latach. Ale przeżyliśmy także w tym czasie chwile promienne i pełne nadziei.…
Ostatnia misja "Kuriera z Wirginii"
Maciej Kozłowski
Wielokrotnie mawiało się, jeszcze za jego życia, że Polska w kluczowym momencie swych dziejów, miała w Waszyngtonie, czyli tam, gdzie w istocie ważyły się losy…
Struktura kryształu
Abp Józef Życiński
Trudno znaleźć człowieka o bogatszym i piękniejszym życiorysie - napisał w księdze pamiątkowej ofiarowanej Władysławowi Bartoszewskiemu w 80. rocznicę urodzin…
Żołnierz, dziennikarz, polityk
Bezpieka przeciw RWE
Paweł Machcewicz
Władze PRL nieodmiennie postrzegały Radio Wolna Europa jako jedno z najważniejszych zagrożeń, które należało zwalczać wszystkimi dostępnymi metodami. Jan Nowak…
Pont des Arts
Stanisław Stomma
Jana Nowaka Jeziorańskiego poznałem w roku 1957 w Paryżu, gdzie przebywałem na zaproszenie osiadłych tam polskich polityków. Zgodziłem się niechętnie,…
Europa i ruskie pierogi
Róża Thun
Siedział łysy i roześmiany, lśniący schludnością w otoczeniu znacznie młodszych od siebie ludzi. Przyprowadził mnie Wuj Ludwik, pracujący wtedy w Wolnej…
"Tygodnikowi" nie odmawiam
Ks. Adam Boniecki
Wielkie autobiograficzne książki Zdzisława Jeziorańskiego (Jana Nowaka): Kurier z Warszawy, Wojna w eterze i Polska z oddali, to nade wszystko opowieści…
Auschwitz, 60 lat pamięci
Wojciech Pięciak
Było zimowe popołudnie 27 stycznia 1945 roku, gdy zwiadowcy Armii Czerwonej dotarli - ku swojemu zaskoczeniu - do drutów kolczastych, otaczających kompleks…
Dwugłowy orzeł i butna kurica
Andrzej Łukowski
Ta wizyta najpewniej nie posłuży ocieplaniu napiętych stosunków polsko-rosyjskich: udział rosyjskiego prezydenta w obchodach wyzwolenia Auschwitz jest na…
Nowe przedmurze Europy
Witold Szabłowski ze Stambułu i ze wschodniej Turcji
Pokój w Europie zależy dziś też od tego, co dzieje się na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie. Kraj, który graniczy z tymi regionami - a także z Irakiem,…
Przyjaciel znad Renu
Władysław Bartoszewski
20 grudnia, na cmentarzu parafialnym w Bonn-Küdinghoven pożegnano naszego niemieckiego przyjaciela Vincensa Lisska. Zmarł przedwcześnie, po długiej i ciężkiej…
Eksperyment nad Eufratem
Edward N. Luttwak
Zwolennicy obalonego reżimu i terroryści robią, co mogą, by storpedować zbliżające się wybory lub przynajmniej uczynić je niewiarygodnymi.
Jak Sundus uczy angielskiego
Tomasz Lisiecki ze wsi Nil i z miasta Al-Hilla (środkowy Irak)
Dzieci na całym świecie są takie same. Także dzieci z Iraku, od lat pozbawione porządnej edukacji.
Chętka do strzelania
Wojciech Bonowicz
Tischnerowska filozofia wychowania nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie rodzi współczesna sytuacja rodziny i szkoły, ale znakomicie pokazuje, jak…
Problemy niebieskiego mundurka
Andrzej Kaczmarczyk
Zbliżająca się premiera nowej matury oraz publikacja wyników międzynarodowych badań umiejętności polskich uczniów ponownie obudziły zainteresowanie reformą…
Raport ze stajni Augiasza
Anna Mateja
Minister zdrowia przyjął tzw. Zieloną Księgę - raport o finansowaniu ochrony zdrowia w Polsce. Eksperci potwierdzili to, co nie mogło być tajemnicą ani dla…
Sprawa Małgorzaty N.
Niezabitowską zatrzymano 15 grudnia i przesłuchiwano przez ponad 6 godzin. Przez ten czas opowiadała różne rzeczy na temat redakcji Tygodnika Solidarność. To…
Nowy Rok. Nowa Ukraina?
Andrzej Brzeziecki
Pięciotygodniowe party na Majdanie dobiega końca. Największa parada wolności w Europie kończy się sukcesem. W niedzielny wieczór w centrum Kijowa trudno było…
Wiara
Albo Trójca, albo pchły
Ewa Jabłońska-Deptuła
Trzeba mieć dużo odwagi, aby bliżej przyjrzeć się życiu zakonnemu. Tu nie wystarczy dziennikarska sygnalizacja, oparta na kilku wywiadach z aktualnymi lub…
Ekumenizm wieży Babel
Józef Majewski
Rok 2004 okazał się dla ekumenizmu trudny. Kościoły, które często i głośno mówiły o nieodwołalnym imperatywie jedności, nie bardzo dziś wiedzą, na czym ma…
W cieniu trzech świątyń
Ks. Marek Łuczak
Gdy do dziennikarzy dotarła wiadomość o zorganizowaniu głównych obchodów Dnia Judaizmu w Katowicach, niektórzy nie kryli zdziwienia. Większość wolałaby Kraków…
Zasypie nie wszystko
Ks. Adam Boniecki
W 2004 roku Karaganda skończyła 70 lat. Pięknie - myślę. - Jesteśmy więc równolatkami. Niegdyś była wioską, potem zaczęto wydobywać węgiel i pojawili się…
"Chcę się przyjrzeć temu cudowi"
Ks. Wacław Popławski
W drodze przez step opowiadał o Królestwie Czeskim w X wieku, o Golgocie i Krzyżu Jezusowym, o poranku Zmartwychwstania i innych wydarzeniach, o których…
"Jak na księdza przystało"
Kiedyś traktowało się związki niesakramentalne z dystansem. Dziś - na szczęście - organizujemy dla nich rekolekcje, spotkania. Choć nie przystępują do Komunii…
Gdy sól wietrzeje
O. Stanisław Morgalla SJ
Życie zakonne jest ważnym, choć... niekoniecznym elementem życia Kościoła. Można go przyrównać do ewangelicznej soli, której nawet szczypta wystarczy, by…
Dom Chleba
Jan Paweł II - mocniejszy niż przed kilkoma tygodniami - apelował w Boże Narodzenie o pokój i opiekę nad rodzinami. Na radosnych obchodach drugiego dnia świąt…
Dał nam przykład Buttiglione
W bożonarodzeniowych kazaniach wielu biskupów stanęło w obronie miejsca chrześcijaństwa w życiu publicznym. Skrytykowali plany liberalizacji ustawy…
Kultura
Domenico Scarlatti: "Essercizi" K. 1-30
Tomasz Cyz
Nie wiadomo dokładnie, ile ćwiczeń (sonat) napisał Domenico Scarlatti (1685-1757). Podobno ponad 500, niedawno odnaleziono dwie następne. To jedna z…
Helmut Lachenmann: "Das Mädchen mit den Schwefelhölzern"
Daniel Cichy
Wobec kryzysu opery, z którym bezskutecznie zmagali się dwudziestowieczni kompozytorzy, na prapremierę pierwszego dzieła scenicznego Helmuta Lachenmanna…
Krzysztof Penderecki: "Polskie Requiem"
Ewa Szczecińska
Człowiek sam w obliczu własnego losu i człowiek we wspólnocie - modlący się, błagający Boga o zmiłowanie. Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego rozgrywa się…
Miles Davis
Krzysztof Burnetko
W epokowej serii dzieł wszystkich Milesa Davisa nagranej dla wytwórni Columbia pojawił się kolejny, siódmy już zbiór. Po wydawnictwach zawierających nagrania z…
Andreas Vollenweider: "Vox"
Janusz Drzewucki
Kiedy ćwierć wieku temu Andreas Vollenweider nagrywał swoją pierwszą płytę Eine Art Suite, zapewne nie spodziewał się, że jego nad wyraz oryginalna muzyka na…
Janga: "Strona A"
Adam Poprawa
Janga, czyli Jan Tomaszewski, jest tu wykonawcą partii gitarowych, kompozytorem, współaranżerem i współproducentem oraz, w jednym wypadku, wokalistą. Śpiewają…
Voo Voo: "Trójdźwięki" (2 cd)
Michał Okoński
W przypadku Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było, wystarczyła pierwsza linijka pierwszej zwrotki, by publiczność zaśpiewała resztę. Uważam, że…
Groteskowy underground
Bartosz Staszczyszyn
Ruchomymi schodami zjeżdża pijana kobieta. Z trudem otwiera butelkę szampana. Wraz z nią wchodzimy do podziemnego świata; kamera kontempluje ten moment. Mijamy…
Portret kolekcjonerki
Siwowłosa, w mieniącej się złotem długiej sukni, siedzi na marmurowym bizantyjskim tronie w ogrodzie swej weneckiej siedziby; towarzyszą jej trzy małe psy…
Mit i rzeczywistość
Tomasz Cyz
Według jednej z wersji mitu Orfeusz po powtórnej śmierci Eurydyki przestał interesować się kobietami, kochał młodych chłopców; z zazdrości i zemsty rozszarpały…
Dziś wieczór udajemy
Piotr Gruszczyński
Są przedstawienia, które stają się wydarzeniami, zanim staną się czymkolwiek. Aby osiągnąć status wydarzenia, trzeba gwiazd. Z okazji “Dr Hausta" w…
Janusz Szuber: Czerteż
Patrząc przez uchylone żaluzje
W stronę śmierci
Anita Piotrowska
Ramón 26 lat temu został przykuty do łóżka. Jego ciało jest bezwładne, odarte z intymności, zdane na pomoc innych. Jego umysł pozostał jednak porażająco…
Mikołaj z Kuzy
Leszek Kołakowski
Można się spierać o to, czy Mikołaj z Kuzy (Kuzańczyk, Cusanus) jest pisarzem schyłku średniowiecza czy już człowiekiem Renesansu. Ale taka lub inna na to…
Koncert w trzech odsłonach
Ewa Szczecińska
1. Odsłona pierwsza: modernistyczna blacha, cement i szkło oplecione cienką srebrną nitką.
Portrety (1)
Na koniec Roku Gombrowicza w popularnej, lecz ambitnej serii A to Polska właśnie ukazała się jego biografia. Mieliśmy dotąd szereg tytułów dających obraz…
Piekło albo śmierć
Tomasz Cyz
Na początku muzyka uruchamia wyobraźnię. Rodzą się pierwsze pytania: o kolor, kierunek energii, rytm. O przestrzeń, rodzaj materiału, formę. Zamknięta czy…
Showbiznes opera
Piotr Gruszczyński
Staruszek John Gay, a nawet Brecht z Weillem nie przewidzieli, jak na początku III tysiąclecia będzie wyglądał biznes pana Peachum.
Zmarli w roku 2004
Roman Aftanazy, twórca "Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej"
Portrety (2)
To biografia zakrojona bardzo szeroko; solidny portret artysty na tle epoki nakreślony przez angielskiego badacza w oparciu o świadectwa pamiętnikarskie i…
Poza słowa, spoza słów
Jacek Gutorow
Kolejna książka Tadeusza Różewicza. Ten sam niepokój, to samo zmęczenie. I poczucie, że ta poezja, pisana na czarno, jest poezją zakneblowaną, poezją…
Karnawał z Bollywoodem
Anita Piotrowska
Blednie przy nim Dynastia, Titanic i ociekające przepychem inscenizacje operowe. Emocje, które wyzwala, graniczą z histerią. Kino z Bollywood, hinduskiej…
Avila - cień Szatana
Irek Grin
Avila położona jest wysoko. Więcej niż tysiąc metrów ponad morzem. W październiku wiatr w miasteczku jest wszechobecny. W XII wieku mury dawały być może jakieś…
Felietony
Potem
Józefa Hennelowa
W jednej z radiowych dyskusji dziennikarskich usłyszałam niedawno bardzo energicznie wygłoszone zdanie, iż nie warto niepokoić się prognozami negatywnych…
Wolność i racjonalność
Marcin Król
W zasadzie, jeżeli ktokolwiek dobrowolnie godzi się na umowę zawieraną z drugim człowiekiem, czy też z instytucją, nie może potem zgłaszać pretensji. Dlatego…
Lekcja
Ewa Szumańska
Wielkie, nieporównywalne z niczym nieszczęście - i wielka, o niespotykanej dotąd skali pomoc. Tsunami - paradoksalnie - zbliżyła na chwilę do siebie dwa…
Pisane za wcześnie
Józefa Hennelowa
Żadna refleksja na temat noworocznych prognoz nie powinna powstawać w Święta Bożego Narodzenia. Rozlewa się wtedy po Polsce z zadziwiającą powszechnością…
Proroctwo noworoczne. Dokąd świat zmierza?
Marcin Król
Przepowiednia moja została już sformułowana przez innych, tyle że ograniczali się oni przede wszystkim do dziedziny polityki, ja zaś sądzę, że zmiany, o…
Nowy rok
Ewa Szumańska
Nie ma żadnej rozsądnej przyczyny, dla której czas między l stycznia i 31 grudnia miałby być traktowany jako okres zamknięty i rządzić się jakimiś własnymi…
Przegląd prasy
Dobry start w nowy rok
Prawo III RP jest niemal w pełni zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Tylko na Litwie, w Hiszpanii i Finlandii jest mniej luk w ustawodawstwie niż w Polsce.…
Tygodnik Czytelników
Uczeń na manowcach
Próbne matury w tzw. liceach profilowanych, zwłaszcza z języka polskiego, wypadły bardzo słabo. W niektórych szkołach egzaminu nie zdała większość uczniów. Być…
Zaginione wiersze
Bezpośrednio po wojnie znalazł się w moim domu zbiór wierszy napisanych pod okupacją sowiecką. Tomik liczył około 30 stron i zawierał kilkanaście wierszy. Był…
Lotnik z Ostrowa
Omawiając książkę Lynne Olson i Stanleya Clouda “Sprawa honoru" (recenzja Wojciecha Pięciaka “Normalni bohaterowie", “Książki w Tygodniku" w “TP…
Dla ciekawych Biblii
Wydział Pedagogiczny Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej “Ignatianum" w Krakowie organizuje korespondencyjny kurs biblijny. Jego celem jest lepsze…
Pomoc dla Leszka
Dwa lata temu nasz kolega Leszek Kruszczyński doznał w wypadku urazu kręgosłupa. Po dwóch operacjach i rehabilitacji jego stan poprawił się do tego stopnia, że…