Reklama

Gwałt zadany egoizmowi

Gwałt zadany egoizmowi

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Przyznam, że lubię zwiększoną dawkę adrenaliny w moim organizmie. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem w kinie ludzi skaczących z mostu Golden Gate na gumowej linie, zamarzyłem, by kiedyś zrobić coś podobnego. Kiedy jednak nadarzyła się okazja, nie mogłem przezwyciężyć strachu. Wszystko się we mnie buntowało, pięć minut stałem na krawędzi, aż rzuciłem się w 90-metrową przepaść.
-

---ramka 345077|prawo|1---Wahając się przed skokiem, nie zastanawiałem się nad wytrzymałością liny ani nad tym, czy to, co robię, jest bezpieczne. Czułem w środku organiczny opór, by zrobić coś wbrew naturze, mięśnie nie chciały mnie słuchać. Wreszcie poleciałem w dół. Nieopisaną radość sprawiło mi poczucie wolności, pokonanie własnego strachu, świadomość, że przekroczyłem siebie.

Piszę o tym doświadczeniu, bo wydaje mi się, że każdorazowa decyzja, by żyć duchem Chrystusowych błogosławieństw, przypomina absurdalny skok w przepaść. Zauważ, że błogosławieństwa przekraczają nasze naturalne rozeznanie dobra i zła. Znakomita większość chrześcijan, nie żyjąc nimi, nie odczuwa żadnych wyrzutów sumienia. Wręcz przeciwnie. Błogosławieństwami można się teoretycznie zachwycać. Gdy jednak masz wejść na drogę ubóstwa i smutku, pokory i sprawiedliwości, miłosierdzia i...

2825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]