Reklama

"Chcę się przyjrzeć temu cudowi"

"Chcę się przyjrzeć temu cudowi"

02.01.2005
Czyta się kilka minut
W drodze przez step opowiadał o Królestwie Czeskim w X wieku, o Golgocie i Krzyżu Jezusowym, o poranku Zmartwychwstania i innych wydarzeniach, o których niewiele wiedzieliśmy, bo nie było ludzi, którzy by nas oświecili, ani ksiąg do czytania. Zadziwiająca katecheza: długa na kilka kilometrów, lecz głęboka na tysiąclecia.
W

Wspominając ks. Bukowińskiego, trzeba pamiętać o historii kraju, w którym przyszło mu żyć. Kazachstan był dla niego domem i więzieniem, ale i miejscem, gdzie zdobył poważanie i miłość. Kiedyś ziemia ta należała do wielkiego państwa, które już nie istnieje. Ks. Bukowiński był jego obywatelem, czego nigdy się nie wypierał.

Wraz z rewolucją zapanowały tu nienawiść i bezprawie. Już po pierwszym aresztowaniu i krótkim pobycie w więzieniu młody kapłan zrozumiał, że musi się spodziewać najgorszego. Przez kolejne cztery lata pełnił służbę kapłańską, zimą 1945 r. znów został uwięziony - tym razem na ponad dziesięć lat. Trafił do Dżezkazganu, gdzie wraz z innymi więźniami katorżniczo pracował w kopalniach ołowiu.

Państwem łagrów wstrząsnął dopiero XX Zjazd KPZR ze słynnym referatem Chruszczowa. Amnestia uchyliła bramy więzień i obozów, zwolnionym...

9553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]