Reklama

"Tygodnikowi" nie odmawiam

"Tygodnikowi" nie odmawiam

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Wielkie autobiograficzne książki Zdzisława Jeziorańskiego (Jana Nowaka): Kurier z Warszawy, Wojna w eterze i Polska z oddali, to nade wszystko opowieści świadka i uczestnika najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski. Dzięki nim wpisał się w powszechną pamięć Polaków i stąd pewnie ogromny autorytet, którym się cieszył niemal u wszystkich.
Jan Nowak Jeziorański z Jerzym Turowiczem w redakcji "TP", lata 90.
J

Jednak ten autorytet był zbudowany nie tylko na wspaniałym życiorysie i popularności, którą zdobył przez blisko ćwierć wieku żywego kontaktu z rodakami przez Radio Wolna Europa. Dla Jana Nowaka doświadczenia przeżytego czasu nie były krainą ucieczki. Przeszłość zamknął w książkach, żył tym, co się dzieje tu i teraz. Poczuwał się do obowiązku uczestnictwa. Mawiał: “Jeżeli mogę się do czegoś przydać...". Był autorytetem. Teraz, kiedy zmarł, mówi się nawet, że jednym z ostatnich. Jak się rodzą wielkie autorytety? Nie ma pełnej odpowiedzi, dlaczego właśnie ten, dlaczego do tego człowieka tak wielu żywi zaufanie.

O jego wielkości powiedziano już wiele, mądrze i pięknie. Ja, idąc za odruchem serca, chcę pożegnać Przyjaciela. Przyjaźnią bowiem darzył “Tygodnik Powszechny", Jerzego Turowicza, a także mnie. Kiedy dzwoniłem, prosząc o coś, odpowiadał zawsze: “»...

4607

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]