Reklama

Nowy-stary SLD

Nowy-stary SLD

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Mamy nowy-stary Sojusz Lewicy Demokratycznej z nowym-starym przewodniczącym, skazanym na dodatek za kłamstwo lustracyjne (Józef Oleksy) i dość starym sekretarzem generalnym (Marek Dyduch). Mimo zaklęć, będzie to więc kontynuacja procesu, który doprowadził Sojusz na skraj przepaści.
M

Można powiedzieć - nie nasza sprawa. Ale jest czymś zagadkowym, dlaczego tak naprawdę poległa PZPR, dlaczego nie powiodły się próby skupienia tradycyjnego i wciąż silnego elektoratu lewicowego wokół Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej czy Socjaldemokracji Polskiej. Wszystkie te inicjatywy okazały się mało trafione, a odwołujący się do jednofrontowych korzeni SLD ulega frakcyjnej rozsypce. Przypomina to do złudzenia ogólną niemożność cechującą polska prawicę niezdolną do konsolidacji. Partie klasowe (jak choćby Polskie Stronnictwo Ludowe) są już anachronizmem, a wszelkiej maści populizmy są z natury sezonowe, czyli dość szybko się zużywają i w efekcie przegrywają z nowymi - jeszcze bardziej radykalnymi - ugrupowaniami.

Teoretycznie w tej sytuacji powinno pojawić się naturalne miejsce dla silnego centrum. Cóż z tego, skoro spośród dziś zasiadających w...

1565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]