Reklama

Pisane za wcześnie

Pisane za wcześnie

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Żadna refleksja na temat noworocznych prognoz nie powinna powstawać w Święta Bożego Narodzenia. Rozlewa się wtedy po Polsce z zadziwiającą powszechnością atmosfera takiego zbratania, takiego uroczystego nastroju, w którym wszyscy (ludzie, nie zwierzęta!) mówią ludzkim głosem, to znaczy serdecznie, czule i bez najmniejszych pretensji kogokolwiek do kogokolwiek, że poza dołączeniem jeszcze jednej nutki w tej samej tonacji wszystko inne wydaje się po prostu nie na miejscu.
W

Warto się kiedyś zastanowić, skąd wzięła się ta odświętna zgoda narodowa, kreowana głównie przez media, ale tak ochoczo (poza zupełnie nielicznymi wyjątkami) zaakceptowana przez polityków na przykład. Nagle i oni pojawiają się publicznie z ciepłą opowieścią o swoich rodzinach i potrawach, które na stół wigilijny sami przygotowują, a w dialogu z najostrzejszymi inkwizytorami z radia czy telewizji przekomarzają się jak na familijnych podwieczorkach. Dominuje kolęda w tysiącu wykonań, jest miejsce na “słowo na święto", nie takie jak coraz częściej niestety serwuje nam Dwójka radiowa zapraszając naukowców z zimnym intelektualnie skrawkiem wykładu, lecz myśl poruszająca i zdolna nas ogrzać. Jest takie mnóstwo uśmiechów i błysków choinkowej galanterii, że tylko ostatni ponurak mógłby nie dać się uwieść, zachowując podejrzliwość.

A przecież wiemy: bez złudzeń. To...

2809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]