Reklama

Żołnierz, dziennikarz, polityk

Żołnierz, dziennikarz, polityk

30.01.2005
Czyta się kilka minut
1

15 czerwca 1913 - Zdzisław Jeziorański przychodzi na świat w Warszawie. Jego ojciec wcześnie umiera (“Pamięć 4-letniego dziecka utrwaliła jego obraz, jak zdjęcia z pietyzmem przechowywane w starym albumie"), matka wychowuje trzech synów w kulcie przodków - uczestników powstań narodowych. Ulubiona książka Zdzisława to “Trylogia".

Jeziorańscy żyją w biedzie. Zdzisław musi sprzedać pamiątkę po ojcu, by sfinansować wpis na studia. Zafascynowany postacią Eugeniusza Kwiatkowskiego (polityka, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego; zna go osobiście, przyjaźni się z jego synem), studiuje ekonomię w Poznaniu. Po studiach zostaje na uczelni; chce być naukowcem, w planach ma stypendia zagraniczne. Opuszczając w 1939 r. Poznań z kartą mobilizacyjną, w biurku zostawia rozpoczętą pracę doktorską “Cykl koniunktury gospodarczej w Polsce 1929-1936".

...
15323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]