Reklama

Ładowanie...

Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara

Poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Jako poeta debiutował w 1995 tomem „Wybór większości”. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995), a także Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „poezja” (2007) za tom „Pełne morze”. Był też nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (za tom „Polskie znaki”) oraz dwukrotnie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ( za tomy „Echa” i „Druga ręka”). Autor biografii „Tischner” (2001, nominacja do Nagrody Literackiej NIKE), tomu gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010), książek-wywiadów (m.in. z Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci. W 2012 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Listę nagród oraz nominacji dla Wojciecha Bonowicza znajdą Państwo tutaj.

Kontakt z autorem: bonowicz@tygodnik.com.pl

Artykuły

19.09.2022
„Nie wolno przywiązywać się do widoku z jednego okna”, pisał Tischner.
05.09.2022
Coraz więcej z nas aktywnie unika wiadomości. Czy można sprawić, że będziemy się interesować światem, a dowiadując się o trudnych sprawach zachowamy pozytywny obraz człowieka oraz samych...
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
05.09.2022
Miałem pisać, ale musiałem zająć się kotem: Leon chodził osowiały, nie miał apetytu, co chwilę się pokładał. Ożywiało go tylko szczotkowanie i bitwa na pięści. W końcu zwymiotował...
22.08.2022
Przez kilka dni jestem stary. Przez ­kilka dni oddaję się w ręce innych ludzi, którzy decydują, co będę robił, o której i jak.
08.08.2022
Jaka jest funkcja poezji? Patrzeć na świat od dołu, od strony tego, co dyskretne, przemilczane, co umyka wielkim narracjom.
25.07.2022
Rosnące temperatury powietrza i wody, zmieniająca się struktura opadów, zniszczenia powodowane przez przemysł, masową hodowlę, masową wycinkę drzew. Czy jest jakiś sposób na to, żebyśmy nie...
18.07.2022
Jest jak wyrzut sumienia. Nasze myśli nie mogą się oderwać od tego, co błahe. On myślał tylko o tym, jak połączyć to, co wydaje się niepołączalne, i zbudować wspólnotę z przeciwnikami.
11.07.2022
Alice Lyons jest mała i krucha, ale kiedy z nią rozmawiam, wydaje mi się dyskretną rebeliantką, delikatną, lecz upartą rewolucjonistką, kimś od dawna znajomym.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
27.06.2022
To smutna książka. Ale inna być nie może, bo opowiada o rozstaniu. O tym, że coś rozłożyło się i już nie złoży się z powrotem. O tym, że zostało zerwane – ale trwa.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
13.06.2022
Jeśli się sięga po przykłady autorytarnych przywódców i zarzuca autorytaryzm innym, dobrze by było stuknąć się najpierw we własne piersi. I czoło.

Strony

Książki