Reklama

Problemy niebieskiego mundurka

Problemy niebieskiego mundurka

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Zbliżająca się premiera nowej matury oraz publikacja wyników międzynarodowych badań umiejętności polskich uczniów ponownie obudziły zainteresowanie reformą naszej edukacji. To dobrze, bo może szybciej zrozumiemy, że po sześciu latach zmian nie rozwiązaliśmy żadnego z licznych edukacyjnych problemów.
T

Twórcy reformy edukacji otrzymali mikołajkowy prezent w postaci wyników kolejnej edycji badań przeprowadzonych w ramach Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Ucznia PISA. Sprawdzian kontroluje rozumienie tekstu, wiedzę z matematyki i umiejętność rozwiązywania problemów, czyli zdolność wykorzystywania wiedzy w praktyce. W porównaniu z poprzednim badaniem z 2000 r. polskie dzieci znacznie poprawiły swoją pozycję w kategorii czytania ze zrozumieniem. Przekroczyły średnią w krajach OECD, pokonując Słowaków, Czechów, Niemców i Francuzów.

Komentatorzy dość zgodnie zwracają uwagę na zbieżność poprawy wyników z powstaniem gimnazjów. Badanie dotyczy bowiem 15-latków, którzy podczas poprzedniego badania uczyli się w liceach, technikach oraz zawodówkach. Szczególnie w tych dwóch ostatnich typach szkół sprawdzian wypadł wówczas fatalnie. Sukces reformy? Oby ten...

9748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]