Reklama

Portrety (1)

Portrety (1)

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Na koniec Roku Gombrowicza w popularnej, lecz ambitnej serii A to Polska właśnie ukazała się jego biografia. Mieliśmy dotąd szereg tytułów dających obraz poszczególnych etapów życia Gombrowicza: wspomnienia Tadeusza Kępińskiego, Jaśnie Panicza Joanny Siedleckiej, Gombrowicza w przedwojennej Polsce Agnieszki Stawiarskiej, Gombrowicza w Argentynie i Gombrowicza w Europie Rity Gombrowicz, Tango Gombrowicz Rajmunda Kalickiego. Teraz otrzymaliśmy próbę całości, przejrzystą i dobrze wprowadzającą w życie i twórczość autora Ferdydurke. Nic dziwnego; w niemałej już biblioteczce studiów o dziele Gombrowicza prace samego Jarzębskiego (przede wszystkim Gra w Gombrowicza i Podglądanie Gombrowicza) zajmują miejsce niepoślednie.
N

Na początku ostatniego rozdziału (“Dzieje sławy") Jarzębski przytacza spostrzeżenie Janusza Margańskiego, że Gombrowiczowi dane było wciąż powtarzać sytuację debiutu - za każdym razem w innym środowisku i okolicznościach. “Debiutował najpierw jako awangardowy prozaik lat 30., wirtuoz formy, ale też niebezpieczny »choromaniak«, potem, w Buenos Aires, jako rozmiłowany w prowokacjach dziwaczny pisarz z odległego kraju, raz jeszcze, w »Kulturze« - jako bluźnierca i reformator »zakonu polskości«, następnie w popaździernikowej Polsce - jako piewca wolności i młot na komunistów, dalej znów we Francji - jako zapoznany prekursor egzystencjalistów, teatru absurdu i innych nurtów modernizmu, w końcu znów w Polsce, w roku 1986 - jako klasyk literatury ojczystej, wielki nauczyciel narodu i mistrz".

Kondycja “wiecznego debiutanta", wzmagająca tak bliskie Gombrowiczowi...

3250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]