Reklama

Karnawał z Bollywoodem

Karnawał z Bollywoodem

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Blednie przy nim Dynastia, Titanic i ociekające przepychem inscenizacje operowe. Emocje, które wyzwala, graniczą z histerią. Kino z Bollywood, hinduskiej fabryki snów ze stolicą w Bombaju - kulturowy fenomen, który wreszcie dotarł do Polski.
M

Ma swoich bogów, jasno określony dekalog i zbiór estetycznych kodów. Opowiada wciąż jedną i tę samą historię, gromadząc przed dużym ekranem po kilkanaście milionów widzów dziennie. Wszystko tu jest doskonałe, niczym wyjęte z jakiejś wirtualnej rzeczywistości. Nieludzko piękni ludzie odziani w suto zdobione stroje w soczystych kolorach wiją się w złożonych choreograficznych układach. Mężczyźni rzucają omdlewające spojrzenia, kobiety prężą zgrabną kibić. Rozbrzmiewa hinduska bhangra podbita zachodnim dyskotekowym rytmem.

Sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie: przepyszny pałac, uliczny bazar, a już za chwilę - czemu nie? - egipskie piramidy w pełnej krasie. Wszak para śpiewających z playbacku kochanków właśnie wyznaje sobie miłość. Wszystko zatem staje się możliwe. Przed nami kino totalne, w ramach swojego gatunku nie znające żadnych granic. Dla blisko jednej...

9731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]