Reklama

Dwugłowy orzeł i butna kurica

Dwugłowy orzeł i butna kurica

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Ta wizyta najpewniej nie posłuży ocieplaniu napiętych stosunków polsko-rosyjskich: udział rosyjskiego prezydenta w obchodach wyzwolenia Auschwitz jest na Kremlu postrzegany jako doskonała okazja do zamanifestowania decydującej roli ZSRR w zwycięstwie nad faszyzmem, a nie jako szansa na porozumienie z Polakami.
Kijów, 23 listopada 2004, jedna z pierwszych polskich flag podczas Pomarańczowej Rewolucji
W

Władimir Putin przyjedzie w aureoli zwycięzcy i wyzwoliciela. W Auschwitz, w zadumie nad tragizmem tego miejsca, nikt zapewne nie będzie mu wypominał innych trudnych epizodów historii XX wieku. I nie będzie kazał za nic przepraszać.

Ile mamy sobie do zarzucenia, ile mamy sobie do wybaczenia, ile bolesnych zadr do wyjęcia... Nasze sąsiedztwo na przestrzeni wieków nigdy nie było łatwe. Tymczasem na historyczne zaszłości nakładają się nowe nieporozumienia. W dniach poprzedzających wizytę Putina strona rosyjska do ostatniej niemal chwili podkreślała, że nie zamierza przyjąć zaproszenia prezydenta RP na spotkanie o charakterze dwustronnym. Kreml nie może się otrząsnąć po niepowodzeniu na Ukrainie. Rozdrażnienie powoduje najmniejsza wzmianka o konstruktywnym udziale Aleksandra Kwaśniewskiego w mediacji w Kijowie. Na grudniowej konferencji prasowej w Moskwie Putin...

11322

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]