Reklama

Przyjaciel znad Renu

Przyjaciel znad Renu

02.01.2005
Czyta się kilka minut
20 grudnia, na cmentarzu parafialnym w Bonn-Küdinghoven pożegnano naszego niemieckiego przyjaciela Vincensa Lisska. Zmarł przedwcześnie, po długiej i ciężkiej chorobie.
V

Vincens Lissek urodził się w 1936 r. i wychował w katolickiej rodzinie niemieckiej na Górnym Śląsku; lata dzieciństwa przeżył w miejscowości Guttentag (dziś Dobrodzień). Jego ojciec nie chciał wstąpić do partii hitlerowskiej i w związku z tym miał spore trudności w pracy. Jako adwokat opiekował się m.in. osobami represjonowanymi w III Rzeszy, w tymi wieloma Polakami.

Rodzina Lissków nie miała więc powodu do poczuwania się do winy wobec Polaków. Mimo to doznała w latach 1945-46 wielu niezasłużonych przykrości ze strony Urzędu Bezpieczeństwa komunistycznej Polski. Vincens po dziesiątkach lat jeszcze wspominał, jak jego ojca uwięziono i bito za odmowę współpracy konfidencjonalnej z UB. W 1946 r. cała rodzina wyjechała do Niemiec Zachodnich.

Gdy w pierwszej połowie lat 70. poznałem Vincensa Lisska, już jako doktora prawa po studiach w Berlinie i...

6551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]