Reklama

Proroctwo noworoczne. Dokąd świat zmierza?

Proroctwo noworoczne. Dokąd świat zmierza?

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Przepowiednia moja została już sformułowana przez innych, tyle że ograniczali się oni przede wszystkim do dziedziny polityki, ja zaś sądzę, że zmiany, o których będzie mowa, obejmą wszystkie sfery naszego życia. Są to i będą w coraz większym stopniu zmiany z zakresu obyczajów i kultury (także kultury życia codziennego). Zmiany będą polegały na coraz wyraźniejszym podziale na rygorystów czy fundamentalistów, oraz radykalnych liberałów czy też permisywistów. Wiemy już, że ten podział stanowił bardzo istotny czynnik w trakcie ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, ale chyba nie w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważne będą jego konsekwencje.
S

Skąd się ten podział bierze? Otóż John Stuart Mill w sławnym opisie wolności jednostki, której był wielkim zwolennikiem, postawił tylko jedno ograniczenie dla naszej wolności indywidualnej, a mianowicie: nie wolno nam, działającym jako wolni ludzie, naruszać cudzej wolności. Mill podkreślał fakt, że wolni jesteśmy, lub powinniśmy być, także od presji opinii publicznej. Wszyscy zgadzamy się z Millem, jednak różnie pojmujemy, na czym polega naruszanie cudzej wolności i kiedy do niego dochodzi, także w zakresie opinii publicznej. Sądzę, że różnice te ostatnio stały się tak poważne, iż mamy do czynienia z tworzeniem się w szybkim tempie dwu postaw, dwu obyczajowości, dwu światów w obrębie wszystkich zachodnich społeczeństw. Jest to wyraźnie dostrzegalne także w Polsce. Jednak to są tylko miłe złego początki, bowiem będzie znacznie gorzej, gdyż różnice w zakresie obyczajów i...

5819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]