Reklama

Eksperyment nad Eufratem

Eksperyment nad Eufratem

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Zwolennicy obalonego reżimu i terroryści robią, co mogą, by storpedować zbliżające się wybory lub przynajmniej uczynić je niewiarygodnymi.
R

Rok temu administracja Busha chciała zmienić Irakijczyków w naród zdolny do życia w demokracji, jak to uczyniono z Niemcami i Japończykami po 1945 r. Przewidywano trwającą od 5 do 10 lat okupację, podczas której miał być wyłoniony rząd, już w oparciu o nową konstytucję. Miało ją przyjąć powołane do tego zgromadzenie - stworzone po niezbędnych przygotowaniach, łącznie z trwającym rok lub dwa okresem formowania się sprawnie działających partii politycznych. Ten długi proces miał się rozpocząć zaraz po zaprowadzeniu w Iraku całkowitego pokoju.

Jednak już wiosną 2004 r. Waszyngton pojął, że Irakijczycy to naród o zbyt silnej strukturze plemienno-sekciarskiej i ze zbyt dużą władzą duchownych, aby zrozumiał czy zaakceptował zasady demokratyczne. Biały Dom po cichu zredukował zatem swe cele z prawdziwej politycznej transformacji do jak najszybszego przeprowadzenia...

8337

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]