Reklama

Portrety (2)

Portrety (2)

02.01.2005
Czyta się kilka minut
To biografia zakrojona bardzo szeroko; solidny portret artysty na tle epoki nakreślony przez angielskiego badacza w oparciu o świadectwa pamiętnikarskie i korespondencję, skupiony nie tyle na dziele Rilkego, ile na okolicznościach, w jakich powstawało. Czytelnik poszukujący interpretacji czy też krytycznej oceny na przykład »Elegii duinejskich« będzie musiał sięgnąć po inne pozycje - zastrzega się Prater - mam wszakże nadzieję, iż łatwiej przyjdzie mu zrozumieć tego rodzaju opracowania, gdy wcześniej dowie się, w jaki sposób ów cykl powstał, a także jaką rolę odegrał w życiu Rilkego.

“Elegie duinejskie" są akurat przykładem bardzo trafnym, bowiem dzieje ich powstawania stanowią fascynującą tajemnicę. Idea zrodzić się miała z podszeptu boskiego natchnienia na zamku Duino nad Adriatykiem, pierwsze dwie elegie, a także fragmenty kolejnych i wyobrażenie struktury całości powstały w roku 1912, ale ukończenie dzieła nastąpiło dopiero po dziesięcioletniej przerwie, w szwajcarskim kantonie Valais, w średniowiecznej wieży zamkowej Muzot. “Nie miałem pojęcia, że taki huragan umysłu i serca może zerwać się nad człowiekiem! - pisał Rilke do wydawcy Antona Kippenberga. - I że można go przetrzymać! (...) Wyszedłem, by w chłodnej poświacie księżyca pogłaskać mury małego Muzot niczym wielkie zwierzę - stare mury, które mnie tym obdarowały". I choć klucz biograficzny wydaje się w przypadku hermetycznego tekstu “Elegii" szczególnie mało przydatny, to jednak znajomość...

3121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]