Reklama

Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do „Kina" i miesięcznika psychologicznego „Charaktery". Jest współautorką takich publikacji, jak: „Panorama kina najnowszego", „Szukając von Triera", „Encyklopedia kina", „Encyklopedia filmu religijnego", „Nowe kino Turcji" czy „Polish Cinema Now!" Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Była jurorką licznych festiwali w kraju i zagranicą (m.in. Karlove Vary, Stambuł, Moskwa, Ankara, Oberhausen, T-Mobile Nowe Horyzonty, Off Plus Camera, Planete Doc). Pracuje też dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, współtworząc jego program dokumentalny. W 2014 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa.

Artykuły

19.03.2017
Czy El Said wyłączył kamerę w najciekawszym momencie, uciekając od egipskiej rewolucji? Nie. „Ostatnie dni miasta” celowo rezygnują z publicystyki, która wszak starzeje się najszybciej.
12.03.2017
Czy nowoczesna technologia może pomóc w komunikowaniu się z zaświatami? Francuski reżyser Olivier Assayas opowiada o tęsknocie za innym wymiarem rzeczywistości.
05.03.2017
Oglądanie filmu o choreografie Ohadzie Naharinie przypomina uczestnictwo w psychoterapeutycznym warsztacie.
27.02.2017
Tegoroczny wybór oscarowych nominacji był odpowiedzią środowiska filmowego na rasistowską i seksistowską politykę nowego prezydenta.
20.02.2017
„Pokot” to film z ducha rewolucyjny: kto nie z nami, ten przeciw nam. Albo przyjmiesz ten oświaty kaganek, albo zostajesz w ciemnogrodzie.
13.02.2017
Oto przypadek, zdawałoby się, beznadziejny. Bohater jest mniejszością w mniejszości, wykluczonym pośród wykluczonych. I odnajduje siebie.
Michal Oleszczyk podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, 20.09.2016 r. / Fot. Mateusz Ochocki/KFP/REPORTER
13.02.2017
Jak nie wybrać najlepszego z możliwych kandydatów na dyrektora artystycznego i jednocześnie zachować czyste ręce?
06.02.2017
Szósty film w dorobku dwudziestosiedmioletniego Xaviera Dolana wyróżniony został Grand Prix i Nagrodą Jury Ekumenicznego w Cannes. To kameralne kino rozgrywające się wśród gęstych i...
29.01.2017
„Jackie” pokazuje wewnętrzny świat Jacqueline Kennedy. Ikoniczna Pierwsza Dama musi skonfrontować się ze zwielokrotnioną śmiercią. A świat i tak zrobi z niej manekina.
23.01.2017
Każda kultura potrzebuje swojego błazna. Niemiecka reżyserka Maren Ade wpuszcza go na korporacyjne narady i bankiety, gdzie mówi się wyłącznie o wydajności, a człowiek człowiekowi jest...

Strony