Reklama

Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA

Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do pisma „EKRANy”, „Kino” i miesięcznika psychologicznego „Charaktery”. Jest współautorką takich publikacji, jak: „Panorama kina najnowszego”, „Szukając von Triera”, „Encyklopedia kina”, „Encyklopedia filmu religijnego”, „Nowe kino Turcji” czy „Polish Cinema Now!”. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą (m.in. Karlove Vary, Stambuł, Moskwa, Ankara, Oberhausen, Hong Kong, Kair, T-Mobile Nowe Horyzonty, Off Plus Camera, Planete Doc). Pracuje też dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, współtworząc jego program dokumentalny. W 2014 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa.

Kontakt z autorką: piotrowska@tygodnik.com.pl

Artykuły

27.06.2022
Oglądamy film kostiumowy w podwójnym tego słowa znaczeniu: jego sztuczny świat nie ukrywa swego przebrania. Opera mydlana, którą stało się życie Elvisa Presleya, obnaża patologiczne...
20.06.2022
W domach z betonu jest dużo wolnej miłości. Rozmawia się o niej bez skrępowania, choć rychło zobaczymy, że o wiele łatwiej nazywać dzisiaj swoje potrzeby seksualne aniżeli uczucia.
13.06.2022
To minister kultury, który niena­widzi kultury – słychać w filmie wyprodukowanym przez... ministerstwo kultury. Niestety nie nasze, choć owo stwierdzenie wydaje się tak bardzo o nas.
06.06.2022
Ambitna pisarka w poszukiwaniu materiału chciałaby znaleźć dojście do „niewidocznych”: mimowolnych beneficjentów opieki społecznej, zatrudnianych na śmieciówkach lub za minimalną płacę....
30.05.2022
„Men” balansuje między halucynacją a psychoanalitycznym seansem. Słowo „thriller” trzeba zapisać właśnie tak – w cudzysłowie.
23.05.2022
To najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego odbywa się od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach i od 3 do 12 czerwca online na KFF VOD.
23.05.2022
Bohaterka „Infinite Storm” dołącza do grona filmowych twardzieli, dla których zmagania z dziką przyrodą są jednocześnie próbą człowieczeństwa lub plastrem na zranienia.
16.05.2022
Na ekranie złota jesień mocno chrzęści pod stopami i już podczas czołówki słychać miarowe tykanie zegara. Lecz w tej historii trzech pokoleń kobiet nic tak do końca nie umiera.
09.05.2022
Siergiej Łoznica nie składa broni w rozpracowywaniu mechanizmów dziejowych. W „Babim Jarze” otworzył ziejącą jamę przez dekady wypełnianą milczeniem i odpadami z pobliskiej fabryki.
25.04.2022
W „Yangu” zaparzanie herbaty lub jedzenie pałeczkami ramenu staje się nie mniej istotne od dywagacji na temat galopującej technologii i jej roli w naszym codziennym życiu.

Strony