Reklama

Ładowanie...

Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA

Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do magazynów „EKRANy” i „Kino”, jest felietonistką magazynu psychologicznego „Charaktery”. Współautorka takich publikacji, jak „Panorama kina najnowszego”, „Szukając von Triera”, „Encyklopedia kina”, „Encyklopedia filmu religijnego”, „Nowe kino Turcji” czy „Polish Cinema Now!”. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą. Pracuje też dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego jako kuratorka dokumentu. W 2014 r. otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, a w 2021 r. Nagrodę im. Krzysztofa Teodora Toeplitza od ZAiKS-u.

Kontakt z autorką: piotrowska@tygodnik.com.pl

Artykuły

02.06.2023
Rusza onlajnowa odsłona najstarszego festiwalu filmowego w Polsce. Jego solą są oczywiście świetne dokumenty – ale nie tylko.
29.05.2023
Czy komuś marzy się warzenie serów w górskiej chacie, czy dalekie Himalaje, czy po prostu ma dość miejskiego zgiełku, seans „Ośmiu gór” może być dlań przeżyciem intymnym.
26.05.2023
Żyjąc w „tyranii pozytywności” z trudem przyjmujemy to, co złożone czy sprzeczne. Czasami mniej problemów przysparza akceptacja czyjejś inności.
22.05.2023
Okrutny jest każdy system, który unieważnia pojedynczego człowieka w imię „wyższego” celu: abstrakcyjnej idei lub szeroko pojętego dobra wspólnego.
22.05.2023
63. Krakowski Festiwal Filmowy trwa w kinach od 28 maja do 4 czerwca oraz online dla widzów z całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023 r.
19.05.2023
Leopold Tyrmand wreszcie doczekał się solidnej adaptacji. W ostatnich latach jego proza miała w kinie szczególnego pecha. | ANITA PIOTROWSKA POLECA, CO ZOBACZYĆ, W KAŻDY WEEKEND
15.05.2023
W „Prześwietleniu” swój wyraz znajduje styl wnikliwy i nienachalny – w sposobie opowiadania i gry aktorów nieomal szeptany. Sprawdza się w ukazywaniu pojedynczych losów oraz luźnej,...
12.05.2023
Niechaj pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie fantazjował o własnym pogrzebie. Kto nie wyobrażał sobie bliskich – płaczących i zawstydzonych, że za mało nas doceniali, za słabo kochali.
08.05.2023
Z tego filmu wychodzi się jak z sauny. A nagość, która z początku musi rzucać się w oczy, w pewnym momencie zostaje oswojona i staje się wręcz przeźroczysta.
05.05.2023
Jak zrobić film, który przez cały czas trzymałby widza na muszce i był jednocześnie ważnym komentarzem społecznym? Po prostu trzeba coś wiedzieć – i o kinie, i o rzeczywistości.

Strony