Reklama

Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA

Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do pisma „EKRANy”, „Kino” i miesięcznika psychologicznego „Charaktery”. Jest współautorką takich publikacji, jak: „Panorama kina najnowszego”, „Szukając von Triera”, „Encyklopedia kina”, „Encyklopedia filmu religijnego”, „Nowe kino Turcji” czy „Polish Cinema Now!”. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą (m.in. Karlove Vary, Stambuł, Moskwa, Ankara, Oberhausen, Hong Kong, Kair, T-Mobile Nowe Horyzonty, Off Plus Camera, Planete Doc). Pracuje też dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, współtworząc jego program dokumentalny. W 2014 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa.

Kontakt z autorką: piotrowska@tygodnik.com.pl

Artykuły

26.07.2021
Jeśli coś nas ocali – zdaje się mówić Jan Jakub Kolski – to wsłuchiwanie się w głos dzieci, pielęgnowanie kultury protestu, wpatrywanie się w to, co pozostało nietknięte.
19.07.2021
W nadmorskiej wiosce Czukczów wszystko zdaje się przeżarte rdzą: metalowe beczki, wraki maszyn i fotografie nagrobkowe. Przede wszystkim jednak zardzewiał tutaj czas.
19.07.2021
Złota Palma dla Julii Ducournau za film „Titane” to dopiero drugi przypadek, kiedy najbardziej prestiżowy laur canneńskiego jury trafił w ręce kobiety.
12.07.2021
Osobliwe to połączenie: wysokooktanowy film sportowy plus stylowy melodramat z zawadiackim wdziękiem i psychoanalityczną otoczką.
05.07.2021
„Ciotka Hitlera” i „Cudak” – przed nami filmy tematycznie i stylistycznie wręcz skrojone dla telewizji publicznej, gotowe do emisji w czasie największej oglądalności.
28.06.2021
Rzadko można poczuć na ekranie tak intensywnie doświadczaną, zmysłowo-emocjonalną aurę towarzyszącą dorastaniu, próbowaniu, błądzeniu.
21.06.2021
Może trzeba zaakceptować wyczyszczenie twardego dysku i skorzystać z szansy, jaką jest nowe otwarcie? W końcu pamięć bywa przekleństwem.
14.06.2021
Dzięki przewodnikowi i własnej odwadze Tomasz Wysokiński zagląda tam, gdzie rzadko dociera kino dokumentalne, zwłaszcza polskie.
07.06.2021
W scenerii na poły sztetlowej, tuż przy sowieckiej granicy, twórcy „Magnezji” osadzili awanturniczą opowieść rodem ze spaghetti westernu i kina gangsterskiego.
31.05.2021
Nagrodzony Oscarem scenariusz „Ojca” wpuszcza widza w labirynt. Zwodzi i dezorientuje niczym podstępna choroba neurodegeneracyjna.

Strony