Reklama

Groteskowy underground

Groteskowy underground

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Ruchomymi schodami zjeżdża pijana kobieta. Z trudem otwiera butelkę szampana. Wraz z nią wchodzimy do podziemnego świata; kamera kontempluje ten moment. Mijamy granicę wyznaczaną przez betonowy słup, by ze świetlistego hallu przejść na rozległy, ciemny peron budapeszteńskiego metra.
W

W podziemiu toczy się życie nie mniej realne niż na powierzchni. Całość peronowego świata obserwują kamery, zapisanym przez nie obrazom przygląda się despotyczny szef kontrolerów. Pod jego rządami znajduje się między innymi grupa Profesora. Jej przywódca to rutynowany kontroler ze wszystkimi dzielący się kwiatem swych myśli. Pięcioosobowy oddział, któremu przewodzi, tworzą poza nim: nowo przyjęty głupawy chłopak w butach na koturnach, filigranowy a zaczepny mężczyzna około czterdziestki, wysoki dwudziestokilkulatek zasypiający w sekundę po każdej kłótni oraz Bulcsú, główny bohater historii, tajemniczy młody mężczyzna, zupełnie nie przystający do menażerii rodem z filmowej burleski.

Podziemny porządek narzucony jest z góry przez szefostwo metra. Wszystko przypomina tu rzeczywistość getta lub obozu. Małe grupki rywalizują o względy przełożonych, toczy się...

5481

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]