Reklama

Ładowanie...

Gdy sól wietrzeje

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Życie zakonne jest ważnym, choć... niekoniecznym elementem życia Kościoła. Można go przyrównać do ewangelicznej soli, której nawet szczypta wystarczy, by uszlachetnić smak jedzenia. Jan Paweł II mówi o drogocennej woni Chrystusa (Vita consecrata, n. 105), która - jak zapach olejku w Betanii - rozchodzi się po całym Kościele i przenika społeczeństwa. Co robić, kiedy sól wietrzeje, a woń zanika?.
-

---ramka 343718|prawo|1---Publikacje Katarzyny Wiśniewskiej były próbą raportu o stanie zakonów żeńskich, próbą - niestety - niefortunną. Ponieważ przypominają one raczej dziwny koncert na chór mieszany, rozczarowują tych, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o ślubach zakonnych. Owszem: niektóre głosy są jasne, ale obok od razu pojawiają się inne, które zmieniają tonację, gubią poprzedni wątek. Brzmi to może i nowocześnie, ale na dłuższą metę męczy.

Szczypta rozsądku

Autorka prawdopodobnie kierowała się zasadą, że fakty mówią same za siebie. Sęk w tym, że to nie fakty mówią, ale ludzie o nich opowiadają, a więc mamy do czynienia z ich interpretacją. Fakty bywają podobne, ale ich ocena różna, np. starsza już s. Maria Krystyna, ramię w ramię z młodą s. Sybillą, z przekonaniem broni niezrozumiałych czasem poleceń przełożonych...

13322

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]