Reklama

Lotnik z Ostrowa

Lotnik z Ostrowa

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Omawiając książkę Lynne Olson i Stanleya Clouda “Sprawa honoru" (recenzja Wojciecha Pięciaka “Normalni bohaterowie", “Książki w Tygodniku" w “TP" nr 47/04), przypomniano jedną z głównych jej postaci - Mirosława Fericia. Nikt jednak nie wspomina, że Mika chodził do szkoły powszechnej w Ostrowie Wielkopolskim; tam też uczęszczał do gimnazjum męskiego, które ukończył maturą w 1935 r. Należał do 2. drużyny harcerskiej im. Henryka Dąbrowskiego (też w niej byłem, zaś maturę zdałem w 1938 r.). Mikę rozsadzała energia, którą rozładowywał np. brawurową jazdą na rowerze. Zabierał mnie na ramę roweru i pędził kilometrami, aż dech zapierało.
W

W Ostrowie od lat pielęgnowano tradycje lotnicze, czego ostoją było małe poniemieckie lotnisko (as niemieckiego lotnictwa z I wojny światowej, Manfred von Richthofen, służył w ostrowskim pułku artylerii). Z Ostrowa pochodzi też Leonard Kubiak, który (jako mechanik) uczestniczył w 1926 r. w locie Bolesława Orlińskiego na trasie Warszawa-Tokio. Niewykluczone, że lotnicze tradycje Ostrowa wpłynęły na Mikę Fericia, nakłaniając go do wyboru zawodu lotnika.

PRZEMYSŁAW OŻEGOWSKI (Czarnków, woj. wielkopolskie)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]