Reklama

Poza słowa, spoza słów

Poza słowa, spoza słów

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Kolejna książka Tadeusza Różewicza. Ten sam niepokój, to samo zmęczenie. I poczucie, że ta poezja, pisana na czarno, jest poezją zakneblowaną, poezją tłumionego krzyku.
N

No tak, ale od samego początku wiedzieliśmy, że żaden z Różewicza nihilista. Przeciwnie, autor “Płaskorzeźby" to ewidentny idealista, tyle tylko, że przeżył śmierć własnych ideałów i teraz, już jako poeta, przeprowadza bez końca jej symulację. “Bez końca" - to znaczy: w niezliczonych wariantach i bez ostatecznych wniosków; symulację, która odtwarza śmierć, ale jeśli już ją zadaje, to tylko w formie zadania do odrobienia - takie repetytorium śmierci, wyczerpania, rozkładania i gnicia.

Zresztą wiele mówiące są tytuły tomów wydanych przez poetę w latach 90.: “zawsze fragment", który nie zamyka całości i nie pozwala na moment transgresji; “recycling", a więc ponowne wykorzystanie śmieci, kołowy ruch materii, idei, ducha; “szara strefa" pozbawiona wyrazistych konturów i będąca przestrzenią nijakości, bylejakości i rozpadu. Podobnie powinniśmy chyba odczytać tytuł...

9317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]