Reklama

Bezpieka przeciw RWE

Bezpieka przeciw RWE

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Władze PRL nieodmiennie postrzegały Radio Wolna Europa jako jedno z najważniejszych zagrożeń, które należało zwalczać wszystkimi dostępnymi metodami. Jan Nowak Jeziorański przez niemal ćwierć wieku kierowania polską sekcją RWE był dla nich pierwszoplanowym wrogiem, poddawanym rozległej inwigilacji i nieustającym atakom propagandowym, najczęściej też zresztą sterowanym przez bezpiekę.
W

W pierwszych latach istnienia “Wolnej Europy" główną metodą jej zwalczania było zagłuszanie oraz drakońskie represje wobec słuchaczy (za “zbiorowe" słuchanie - bardzo częste ze względu na stosunkowo niewielką jeszcze liczbę radioodbiorników - lub rozpowszechnianie zasłyszanych wiadomości można było na wiele miesięcy trafić do obozu pracy). Z zachowanych dokumentów wynika jednak, że wciąż bardzo niewiele wiedziano o monachijskim zespole radiowym i szefie polskiej sekcji; nie przynosiły rezultatów próby wprowadzania bądź rekrutowania agentów wśród pracujących w Radiu.

Sytuacja zmieniła wkrótce po 1956 r., kiedy na fali liberalizacji zwiększyła się liczba osób wyjeżdżających z kraju w kierunku Monachium. Pośród nich byli członkowie rodzin i znajomi osób zatrudnionych w RWE, jak również dziennikarze i naukowcy, będący bardzo atrakcyjnymi partnerami do rozmowy dla...

6705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]