Reklama

Nowe przedmurze Europy

Nowe przedmurze Europy

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Pokój w Europie zależy dziś też od tego, co dzieje się na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie. Kraj, który graniczy z tymi regionami - a także z Irakiem, Iranem i Syrią - ma w 2005 roku rozpocząć negocjacje członkowskie z Unią Europejską. W ten sposób Turcja, bo o niej mowa, staje się nowym przedmurzem Europy - i pomostem na Bliski Wschód.
-

---ramka 343714|prawo|1---- Główne cele tureckiej polityki zagranicznej to członkostwo w Unii, członkostwo w Unii i jeszcze raz członkostwo w Unii - mówi prof. Zubeyde Gunesz z Uniwersytetu Stambulskiego. I dodaje, że jeszcze niedawno na czele tej listy znalazłaby się przyjaźń z USA. Niedawno, to znaczy wtedy, gdy od poprawnych stosunków z sąsiadami ważniejsze były bazy USA na terenie Turcji, jako gwarant bezpieczeństwa najbardziej wysuniętego na Wschód członka NATO. Dziś jest inaczej, a tureckie granice kiedyś mogą stać się granicami Wspólnoty.

Tymczasem Turcja graniczy z wieloma zapalnymi regionami. Na północy leży Kaukaz z Gruzją, której rząd, demokratyczny i prozachodni, ma kłopoty z podporządkowaniem zbuntowanych prowincji (mających oparcie w Moskwie). Dalej rozciąga się Karabach, kość niezgody między Armenią i Azerbejdżanem. Blisko stąd do Czeczenii:...

11206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]