Reklama

Ukraina: dość wiecowania!

Ukraina: dość wiecowania!

30.01.2005
Czyta się kilka minut
W niedzielę 23 stycznia Pomarańczowa Rewolucja została ostatecznie zalegalizowana. Zorganizowane z rozmachem imprezy towarzyszące zaprzysiężeniu Wiktora Juszczenki na prezydenta pozwoliły zaś Ukraińcom odczuć smak zwycięstwa. Ekipa Juszczenki zadbała o to, o czym zapomniała przejmująca w 1989 r. władzę polska opozycja - o atmosferę święta i karnawału.
A

Ale można też inaczej: ci, którzy słuchając wystąpień nowego prezydenta liczyli na konkrety, zawiedli się. Ani krótka ceremonia w Werchownej Radzie, ani uroczystość na Placu Niepodległości nie posłużyły Juszczence do przedstawienia programu. Jego wystąpienie na Majdanie od wcześniejszych różniło się właściwie tylko tym, że wygłosił je z innego miejsca.

A może inaczej się nie da? Na Ukrainie takie słowa jak demokracja, uczciwość, wolność słowa, prawa człowieka, zjednoczona Europa - zwłaszcza, że Juszczenko mówił o niej w dzień przed podróżą do Moskwy - nie są frazesami. Wciąż niosą nadzieję, wciąż za nimi kryje się ogrom wyzwań.

Problem w tym, że poetyka wystąpień do narodu to jedno, a fakt, że do dziś nie wiadomo, jak Juszczenko chce zreformować kraj, to drugie. I z kim? Bo przez powyborczy miesiąc nie rozwiązał nawet podstawowego problemu:...

2204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]