Reklama

Europa idzie na wojnę

Europa idzie na wojnę

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Rocco Buttiglione: - Byłem przyjacielem wielkiego mistrza teatru włoskiego Gianniego Testori. Gianni był homoseksualistą i jednocześnie chrześcijaninem. Mówił mi: tak, jestem grzesznikiem, ale niech ci się nie wydaje, że jesteś ode mnie lepszy.
K

KATARZYNA JANOWSKA i PIOTR MUCHARSKI: - Panie Profesorze, czy odrzucenie Pana kandydatury na stanowisko komisarza Unii Europejskiej, usuwanie szopek i choinek ze szkół Francji i Włoch, zamknięcie w więzieniu szwedzkiego pastora za oparte na Biblii wypowiedzi o homoseksualizmie, to znaki, że w Europie toczy się wojna z religią?

ROCCO BUTTIGLIONE: - Mam nadzieję, że nie. Jednak te zdarzenia uświadamiają potrzebę poważnej dyskusji o najważniejszych wartościach. Kim jesteśmy - my, Europejczycy? Na fundamencie jakich wartości chcemy budować naszą przyszłość? Europa przeżywa obecnie poważny kryzys moralny, który przejawia się w dwóch aspektach: po pierwsze ekonomicznym - nie jesteśmy konkurencyjni. Po drugie: w Europie osłabła podstawa życia społecznego, czyli rodzina.

- Pan mówi o kryzysie moralnym. Mamy jednak poczucie,...

21726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]