Reklama

Dobry start w nowy rok

Dobry start w nowy rok

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Prawo III RP jest niemal w pełni zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Tylko na Litwie, w Hiszpanii i Finlandii jest mniej luk w ustawodawstwie niż w Polsce. Więcej: daleko za nami pozostają Niemcy i Francja, które są przecież w Unii od blisko 50 lat - taki jest wynik najnowszego raportu Komisji Europejskiej stanu dostosowania prawa w krajach członkowskich, który w RZECZPOSPOLITEJ (23.12) omawia Jędrzej Bielecki.
Z

Z 2518 dyrektyw (ustaw) europejskich, które powinny do tej pory obowiązywać w Polsce, 2477 ma już odpowiedniki w krajowych przepisach. To 98,37 proc. wspólnotowych regulacji (skądinąd, ich “skala jest tak duża, że spisane zajmują blisko 100 tysięcy stron").

Ranking pokazuje, do jakiego stopnia kraje członkowskie dotrzymują złożonych obietnic. Wszak to przedstawiciele państw w Radzie Unii decydują o przyjęciu nowych dyrektyw, a później często nie trzymają się ustalonych terminów. Polska opóźnia się z wdrożeniem jedynie 41 dyrektyw, podczas gdy, przykładowo, w Czechach zaległości jest prawie pięć razy, a na Słowacji cztery razy więcej.

Sukces jest tym większy, że jeszcze niedawno Polska miała poważne zaległości w dostosowaniu do unijnego prawa. Pomogło dopiero przyjęcie w 2000 r. (czyli za rządów Jerzego Buzka) nowego systemu uchwalania prawa...

3976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]