Reklama

Dyplomacja pod kontrolą

Dyplomacja pod kontrolą

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Nikt w Waszyngtonie nie miał wątpliwości, że kandydatka George’a Busha na stanowisko sekretarza stanu, Condolezza Rice zda na piątkę egzamin przed senacką Komisją Spraw Zagranicznych. Zawsze przecież, czy to w karierze naukowej czy politycznej, była prymuską. Poza tym, objęcie stanowiska szefowej dyplomacji przez najbliższą sercu prezydenta, poza Pierwszą Damą, kobietę i najbliższą, poza Karlem Rovem, doradczynię - gwarantuje przynajmniej brak zgrzytów na linii Departament Stanu - Biały Dom. A tych między Colinem Powellem czy, szerzej - zawodowymi dyplomatami, a prezydentem, wiceprezydentem i sekretarzem obrony, nie brakowało.
B

Bez zgrzytów nie obyło się jednak podczas przesłuchań w Senacie. Republikanie oczywiście byli dla panny Rice mili, choć niepokoiły ich narastające koszty zaangażowania w Iraku. Gdy chodzi o znajomość świata i polityki zagranicznej, korepetytorka prezydenta nie ma w stolicy wielu godnych rywali - podczas lunchu senatorowie pół żartem pół serio zastanawiali się, o jaki mały i nieznany kraj zapytać, by ją zagiąć. Natomiast demokratka Barbara Boxer adekwatnie do nazwiska zdjęła białe rękawiczki i boksowała kandydatkę moralnie, nie unikając ciosów poniżej pasa. Zdaniem Boxer, Rice oszukała społeczeństwo w sprawie irackiej broni masowego rażenia i nie wykazała współczucia dla ofiar tsunami. Prymuska chłodno odrzekła, że może dyskutować na dowolny temat, ale jej prawdomówność oraz uczciwość pozostają poza dyskusją.

Większość obserwatorów zgadza się, że Rice jest...

2681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]