Reklama

Showbiznes opera

Showbiznes opera

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Staruszek John Gay, a nawet Brecht z Weillem nie przewidzieli, jak na początku III tysiąclecia będzie wyglądał biznes pana Peachum.
Z

Zmieniło się w nim prawie wszystko: towar, na którym się zarabia, metody wyciągania pieniędzy. Jedno pozostało: to jest podejrzany interes.

Robert Lepage, kanadyjski reżyser z Quebecu, najpierw chciał wystawić “Operę za trzy grosze" Brechta/Weilla. Ale że nie chciał wystawić jej w integralnej wersji autorskiej, nie otrzymał zgody od spadkobierców. Postanowił więc sięgnąć głębiej, po tekst “Opery żebraczej" Johna Gaya, stworzyć nową muzykę, a przede wszystkim opowiedzieć własną historię, korzystając z powszechnie znanego libretta. Spektakl zatytułował “The Busker’s Opera", co należałoby przetłumaczyć “Opera muzyków ulicznych".

Scena jest właściwie pusta. W głębi podest z instrumentami, na scenie czarny fortepian, a na aluminiowej konstrukcji duży plazmowy ekran. Skomplikowana hydrauliczna konstrukcja sprawia, że może bezszelestnie znaleźć się w...

5626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]