Reklama

Raport ze stajni Augiasza

Raport ze stajni Augiasza

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Minister zdrowia przyjął tzw. Zieloną Księgę - raport o finansowaniu ochrony zdrowia w Polsce. Eksperci potwierdzili to, co nie mogło być tajemnicą ani dla urzędników Ministerstwa Zdrowia, ani dla lekarzy, ani wreszcie dla pacjentów, skazanych na dopłacanie do kosztownych czy pilnych usług medycznych: pieniędzy w służbie zdrowia jest mało, na dodatek są marnotrawione, a w systemie od lat trwa wolna amerykanka - kto wyrwie więcej.
S

Spór budzi właściwie wszystko: zestaw świadczeń finansowanych ze składki, jej wysokość, przyczyny rosnącego zadłużenia szpitali, a nawet ich liczba (równie częste są opinie, że trzeba część zlikwidować, jak, że należy je utrzymać).

Raport opracowała grupa ekspertów niezwiązanych z żadnym ugrupowaniem politycznym, więc powinien on zakończyć kłótnie o fakty i o diagnozy sytuacji. Nakłady na służbę zdrowia wynoszą ledwie 4,3 proc. PKB (w 1996 r. wydawaliśmy 4,9 proc.) i choć od 1999 r. wzrosły o 50 proc., nie zawdzięczamy tego ani rządowi (ostatnio budżet przeznacza na ochronę zdrowia coraz mniej środków), ani samorządom (przekazano im szereg zadań, m.in. utrzymanie szpitali i kupno specjalistycznego sprzętu, ale nie zapewniono na to pieniędzy). Ów wzrost zawdzięczamy sobie: w 2003 r. z wydanych na zdrowie 51,7 mld zł, 40 proc. wyciągnęliśmy z własnych kieszeni...

3022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]