Reklama

Wolność i racjonalność

Wolność i racjonalność

30.01.2005
Czyta się kilka minut
W zasadzie, jeżeli ktokolwiek dobrowolnie godzi się na umowę zawieraną z drugim człowiekiem, czy też z instytucją, nie może potem zgłaszać pretensji. Dlatego też powinniśmy wszystkie pisane i niepisane umowy bardzo dobrze rozważyć, zanim je zawrzemy. Jednak często realizując naszą wolność prywatną ograniczamy ją ponad przewidywane przez nas ramy. Najczęściej jest tak, kiedy podejmujemy pracę. Nie chodzi tu o to, że pracodawca w Polsce, może nas za naszą zgodą wykorzystywać, ale o to, że podejmując wiele decyzji życiowych i zakładając maksimum zdrowego rozsądku oraz inteligencji, nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich konsekwencji.
Ż

Życie ludzkie, życie społeczeństw oraz ogólny bieg wypadków nie kierują się tylko zasadą racjonalności, chociaż zasada ta odgrywa niebłahą rolę. Kiedy więc mówimy o wolności jednostki, musimy zawsze pamiętać, że jest wolność w ramach myślenia racjonalnego i racjonalnego przebiegu wypadków, nie da się jednak do końca przewidzieć tego, co nieracjonalne. Nieracjonalne, czyli w analizowanych przez nas sytuacjach - nie do przewidzenia lub niezgodne z racjonalnymi przewidywaniami. Jest tego w ludzkim świecie bardzo wiele, więcej niż w codziennych zachowaniach i codziennych rozumowaniach sobie uświadamiamy.

Najbardziej znanym przykładem nieracjonalności jest przypadek, szczególna i wyjątkowa okoliczność, a w skali dziejów, to sławny “nos Kleopatry". Prawda, niesłychanie dużo w naszym życiu zależy od przypadku: od poznania bliskiej osoby przez wybór kierunku studiów...

3512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]