Reklama

Miles Davis

Miles Davis

30.01.2005
Czyta się kilka minut
W epokowej serii dzieł wszystkich Milesa Davisa nagranej dla wytwórni Columbia pojawił się kolejny, siódmy już zbiór. Po wydawnictwach zawierających nagrania z późniejszego, eksperymentalnego, niemal jazz-rockowego etapu twórczości Davisa (seria nie ukazuje się w porządku chronologicznym), dostaliśmy znowu siedmiopłytową porcję rasowego jazzu. Rasowego, bo w przypadku Davisa nie sposób użyć określenia jazz tradycyjny - istotą jego twórczości była ciągła pogoń za nowymi formami i brzmieniem.
C

Co najciekawsze: w przeciwieństwie do dotychczasowych wydawnictw, nagrania zebrane teraz nie są dokumentacją współpracy Davisa z poszczególnymi partnerami i zespołami (choćby z Gilem Evansem czy Johnem Coltranem) ani też pełnymi zapisami sesji, podczas których powstały ważne płyty (choćby “Bitches Brew"). “Seven Steps" przynosi rejestrację sesji i koncertów Davisa z półtorarocznego okresu po rozstaniu się z Coltranem, a przed sformowaniem tzw. drugiego Wielkiego Kwintetu. To świadectwo stałego poszukiwania najlepszych muzyków i konfiguracji personalnych: w ciągu tych kilkudziesięciu miesięcy Davis na ulubionych tematach (choćby “Autumn Leaves", “Walkin", “All Of You", “So What") testował m.in. takie sławy, jak saksofonistów George’a Colemana i Wayne’a Shortera, pianistów Victora Feldmana i Herbie Hancocka, basistę Rona Cartera i ledwie 17-letniego, a już uznanego w branży...

1803

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]