Reklama

Na skróty

Na skróty

30.01.2005
Czyta się kilka minut
W Warszawie w wieku 91 lat zmarł Jan Nowak Jeziorański, podczas wojny “kurier z Warszawy" podróżujący między okupowaną Polską a Londynem, uczestnik Powstania Warszawskiego, później twórca i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Po przejściu na emeryturę w 1976 r. zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, był doradcą ds. Europy Wschodniej w Departamencie Stanu, po 1989 r. walnie przyczynił się do przyjęcia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. W roku 2002 na stałe wrócił do Polski. Opublikował tomy wspomnień (m.in. “Kurier z Warszawy" i “Wojna w eterze") oraz kilka tomów publicystyki. “Ma w sobie ów kurier coś z Sienkiewicza - uprawia pedagogię narodową, w której »krzepienie serc« było dyrektywą decydującą. Cecha ta wyraźnie go odróżniała od Jerzego Giedroycia, który z pasją Żeromskiego powiększoną o tragiczne doświadczenia ziem wschodnich, z których się wywodził, rozdrapywał narodowe rany - pisze Andrzej Romanowski w “Gazecie Wyborczej". - Ale i Nowak był daleki od schlebiania rodakom. Wyznawał nawet: »Powtarzam w kółko, że największym zagrożeniem dla Polski są obecnie sami Polacy«". Pogrzeb Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbył się 26 stycznia w Warszawie; rozpoczął się Mszą św. o godz. 10.00 w katedrze św. Jana. 23 stycznia minęła 100. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 19 stycznia, w 30. rocznicę śmierci Kazimierza Wyki, na Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się wieczór poświęcony pamięci znakomitego historyka literatury i krytyka, z udziałem jego córki prof. Marty Wyki, prof. Marii Podrazy-Kwiatkowskiej (opowiadała o listach Wyki do niej i jej męża Jerzego Kwiatkowskiego) i prof. Wojciecha Ligęzy; pokazano też film Krzysztofa Miklaszewskiego “Po prostu Wyka", ukończony w 1994 r., ale zawierający archiwalne ujęcia nagrane w roku 1974.
  • Dzień wcześniej wręczono po raz 21. Nagrodę im. Kazimierza Wyki, której patronują prezydent Krakowa i marszałek województwa małopolskiego; otrzymała ją prof. Teresa Walas, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, za książkę “Zrozumieć swój czas. Kultura polska po komunizmie" (pisali o niej w “TP" Stanisław Lem i Adam Poprawa), laudację wygłosił prof. Henryk Markiewicz. Laureatce - która należy do grona autorów “Tygodnika" - serdecznie gratulujemy! W zeszłym roku nagrodę otrzymał prof. Przemysław Czapliński.
  • Nagrodę Wolności im. Andrzeja Wajdy - przyznawaną na berlińskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym reżyserom Europy Środkowej i Wschodniej za twórczość i zaangażowanie na rzecz demokracji - otrzyma w tym roku węgierski reżyser i scenarzysta Béla Tarr.
  • “W polskim teatrze po 1990 roku zaszły fundamentalne zmiany....
6058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]