Reklama

"Nic tak nie zaspokaja mojej nostalgii..."

"Nic tak nie zaspokaja mojej nostalgii..."

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Teka listów Jana Nowaka Jeziorańskiego w Archiwum Jerzego Turowicza jest wcale pokaźna: od 1989 roku Kurier z Warszawy wielokrotnie gościł zarówno na łamach Tygodnika, jak i osobiście w redakcji na Wiślnej. Korespondencja dotyczy więc głównie publikacji w Tygodniku (Mam zawsze bardzo dużo oddźwięków na artykuły ogłaszane w »TP« - pisze Nowak w październiku 1993, w związku z ankietą Czym jest dla mnie ojczyzna), a później także prac Kapituły Orderu Orła Białego, której Nowak i Turowicz byli członkami.
K

Kontakty “TP" z Janem Nowakiem Jeziorańskim i konspiracyjne spotkania podczas zagranicznych wyjazdów redaktorów sięgają jednak czasów znacznie wcześniejszych, czego ślad znaleźć można w jego wspomnieniach. Kontakty te utrzymywane były oczywiście w tajemnicy; ukazujące się w PRL pismo nie mogło przecież oficjalnie wymieniać listów z twórcą i wieloletnim dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, słusznie uznanym przez władze komunistyczne za jednego z głównych wrogów ustroju. Jest jednak jeden wyjątek, pochodzący z czasów rewolucji “solidarnościowej". To list publikowany poniżej, też zresztą pisany z zachowaniem ostrożności i sygnowany jedynie imieniem.

“Dobrą znajomą" Nowaka, która list Jerzemu Turowiczowi przekazała, była - jak wynika z dołączonej karty wizytowej - Madeleine Albright, w latach późniejszych, za prezydentury Billa Clintona, najpierw...

2605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]