Reklama

Ekumenizm wieży Babel

Ekumenizm wieży Babel

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Rok 2004 okazał się dla ekumenizmu trudny. Kościoły, które często i głośno mówiły o nieodwołalnym imperatywie jedności, nie bardzo dziś wiedzą, na czym ma polegać dążenie do niej.
Bartłomiej I z Janem Pawłem II w Watykanie, czerwiec 2004

“W pewnym sensie możemy mówić o kryzysie" - powiedział w 2001 r. kard. Walter Kasper, obejmując ster Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. W minionym roku kardynał wielokrotnie wracał do tych słów, szkicując kluczowe elementy nowej sytuacji w ekumenii. Po pierwsze - kryzys ekumenizmu jest, paradoksalnie, wynikiem jego sukcesów. Szybkie zbliżenie się różnych wspólnot chrześcijańskich po Soborze Watykańskim II zaowocowało tym, że coraz boleśniej doświadczamy utrzymujących się podziałów. Kolejnym elementem, poniekąd zrozumiałym (szczególnie w kontekście globalizacji), jest odradzanie się w Kościołach tendencji do akcentowania odrębnej tożsamości konfesyjnej, podkreślania różnic i granic między nimi. Trzeci element polega na wewnętrznym różnicowaniu się wielkich rodzin wyznaniowych. Praktycznie w każdym Kościele dochodzi do polaryzacji, zwykle między grupami...

12724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]