Reklama

Helmut Lachenmann: "Das Mädchen mit den Schwefelhölzern"

Helmut Lachenmann: "Das Mädchen mit den Schwefelhölzern"

30.01.2005
Czyta się kilka minut
Wobec kryzysu opery, z którym bezskutecznie zmagali się dwudziestowieczni kompozytorzy, na prapremierę pierwszego dzieła scenicznego Helmuta Lachenmanna oczekiwano w wielkim napięciu. Rychło okazało się, że muzyka z obrazami, jak kompozytor określił Dziewczynkę z zapałkami (1990-1996), stanowi przełom w historii muzyki operowej, wnosi świeży powiew do skostniałej formy, konstytuuje nowy dramaturgiczny porządek.
P

Powstało bowiem dzieło na wskroś współczesne, choć zakorzenione w tradycji; piękne, ale do bólu przejmujące; z jednej strony zaklęte w modernizmie lat 50., z drugiej wyrosłe na gruncie wyrafinowanego postmodernizmu.

Lachenmann nie przenosi baśni Andersena na scenę, raczej ubiera słuchacza w łachmany, wciska w rękę wiązkę zapałek i stawia w mroźną wigilię Nowego Roku na środku gwarnej ulicy, na której każdy zajęty jest sobą. Dekonstruując tekst, dziurawiąc go, szermując sylabami i pojedynczymi zgłoskami, znakomicie oddaje atmosferę tamtego dnia, potęguje wrażenie odrzucenia, kreśli granicę człowieczeństwa. Następnie ze strzępów ludzkich głosów, szumów, syków, westchnień, roztrzęsionych i rozdygotanych brzmień oraz starannie zakomponowanej aury rozpoznawalnych dźwiękowych sygnałów (m.in. kolęda “Cicha noc", dzieła Beethovena, Mahlera, Berga, Strawińskiego,...

1638

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]