Pont des Arts

Jana Nowaka Jeziorańskiego poznałem w roku 1957 w Paryżu, gdzie przebywałem na zaproszenie osiadłych tam polskich polityków. Zgodziłem się niechętnie, obawiając się, że rozmowy z Wolną Europą to - jak na posła na Sejm PRL - trochę za dużo. Ale naleganie było uparte. Została ustalona data i miejsce spotkania: most Pont des Arts, na którym nie ma ruchu kołowego.

30.01.2005

Czyta się kilka minut

 /
/

Ja miałem tam siedzieć na ławce czytając "Tygodnik Powszechny", Nowak zaś miał wydobyć z teczki jakąś ilustrowaną gazetę amerykańską. Spotkaliśmy się punktualnie i razem poszliśmy do którejś, nie pamiętam już której, kawiarni na Boulevard Saint-Michel.

Rozmowa od razu mnie zafrapowała, bo partner okazał się dość niezwykły. Od początku ton był ujmujący. Oczywiście po wymianie zachwytów nad Paryżem przeszliśmy do polityki. Partner mówił swobodnie, jakbyśmy byli dobrym znajomymi, w pełni sobie ufającymi. Jak się okazało, rozpoczęła się wtedy nasza niewygasająca przyjazna znajomość trwająca wiele lat. Nowak Jeziorański ufał mi i szybko stało się to wzajemne, choć przecież rozdzielały nas dalekie przestrzenie zakreślone wrogimi podziałami politycznymi. Ja byłem posłem na Sejm PRL-u, a on, polityk amerykański, zwalczał ten kraj “komunistyczny" pod nadzorem ZSRR.

Za każdym niemal wyjazdem na Zachód spotykałem Nowaka. Czasem towarzyszył mu ktoś z “Wolnej Europy", nieraz był to ksiądz Tadeusz Kirschke.

Ciepło towarzyskie łączył Nowak Jeziorański z nadzwyczajną kompetencją w sprawach polityki. Wynikało to z jego ogromnej bystrości, inteligencji i znajomości tematu. On doskonale rozumiał moją trudną pozycję, miał zaplecze mocne i jasno zarysowane. Ja byłem od niego daleki, co on także dobrze rozumiał i w pełni moje trudności respektował, tak jakby dotyczyły jego samego. Tak więc przekraczaliśmy na każdym kroku krępujące konwencje.

Polska jest jedna, leży między Bugiem a Odrą i pomimo podziałów odgórnych wiele było spraw wspólnych, które nas głęboko obchodziły i w które Nowak całym sercem się włączał. Teraz już wie, jak bardzo go podziwiałem i ceniłem jego zrozumienie.

W dniu 3 maja 1994 r. w gronie działaczy i ludzi zasłużonych zostaliśmy razem z Janem Nowakiem i Jerzym Turowiczem udekorowani Orderem Orła Białego. Tak się złożyło, że mnie przypadł zaszczyt wygłoszenia podziękowania w imieniu wszystkich wówczas udekorowanych, a więc także w imieniu Nowaka Jeziorańskiego. Teraz, kiedy Janka już nie ma, myślę o tym z większym niż zwykle wzruszeniem - dziękując także i Jemu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2005

Podobne artykuły

Historia
Naczelnego żegnali: Luigi Accatoli, Jean Baisnée, Władysław Bartoszewski, ksiądz Andrzej Bardecki, Jan Błoński, Halina Bortnowska, Václav Burian, Erich Busse, premier Jerzy Buzek, brat Charles-Eugene z Taizé, Tadeusz Chrzanowski, Wilhelm Dichter, Andrzej Dobosz, Marek Edelman, kardynał Roger Etchegeray, Joschka Fischer, Stefan Frankiewicz, Pier Francesco Fumagali, Wanda Gawrońska, Konstanty Gebert, Bronisław Geremek, Jerzy Giedroyc, Stanisława Grabska, Jean Halperin i Gerhart M. Riegner, Julia Hartwig, Józefa Hennelowa, Mała Siostra Jeanne, Wojciech Karpiński, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Leszek Kołakowski, musa Maciej Konopacki, Jan Kott, kardynał Franz König, Szymon Krajewski, Hanna Krall, Marcin Król, prezydent Aleksander Kwaśniewski, biskup Karl Lehmann, Stanisław Lem, Ewa Lipska, Vincens M. Lissek, kardynał Jean-Marie Lustiger, kardynał Franciszek Macharski, brat Marek z Taizé, Bronisław Mamoń, Tadeusz Mazowiecki, Hans Joachim Meyer, Czesław Miłosz, arcybiskup Henryk Muszyński, Jan Nowak-Jeziorański, Janina Ochojska, Joanna Olczak-Ronikier, Józef Puciłowski OP, biskup Tadeusz Pieronek, Jerzy Pilch, Mieczysław Porębski, Stanisław Rodziński, brat Roger z Taizé, ksiądz Szymon Romańczuk, Tadeusz Różewicz, Rafael F. Scharf, Marek Skwarnicki, Hansjacob Stehle, Stanisław Stomma, Władysław Stróżewski, Gian Franco Svidercoschi, Stefan Swieżawski, Anna Szałapak, biskup Jan Szarek, Andrzej Szczeklik, Jan Józef Szczepański, Ewa Szumańska, Wisława Szymborska, ksiądz Józef Tischner, ksiądz Jan Twardowski, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Lech Wałęsa, Szymon Wiesenthal, Stefan Wilkanowicz, Jacek Woźniakowski, Adam Zagajewski, Włodzimierz Zagórski, Tullia Zevi, Maciej Zięba OP, Jacek Żakowski, arcybiskup Józef Życiński