Reklama

Gdy sól wietrzeje

Gdy sól wietrzeje

02.01.2005
Czyta się kilka minut
Życie zakonne jest ważnym, choć... niekoniecznym elementem życia Kościoła. Można go przyrównać do ewangelicznej soli, której nawet szczypta wystarczy, by uszlachetnić smak jedzenia. Jan Paweł II mówi o drogocennej woni Chrystusa (Vita consecrata, n. 105), która - jak zapach olejku w Betanii - rozchodzi się po całym Kościele i przenika społeczeństwa. Co robić, kiedy sól wietrzeje, a woń zanika?.
P

Publikacje Katarzyny Wiśniewskiej były próbą raportu o stanie zakonów żeńskich, próbą - niestety - niefortunną. Ponieważ przypominają one raczej dziwny koncert na chór mieszany, rozczarowują tych, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o ślubach zakonnych. Owszem: niektóre głosy są jasne, ale obok od razu pojawiają się inne, które zmieniają tonację, gubią poprzedni wątek. Brzmi to może i nowocześnie, ale na dłuższą metę męczy.

Szczypta rozsądku

---ramka 343718|prawo|1---Autorka prawdopodobnie kierowała się zasadą, że fakty mówią same za siebie. Sęk w tym, że to nie fakty mówią, ale ludzie o nich opowiadają, a więc mamy do czynienia z ich interpretacją. Fakty bywają podobne, ale ich ocena różna, np. starsza już s. Maria Krystyna, ramię w ramię z młodą s. Sybillą, z przekonaniem broni niezrozumiałych czasem poleceń przełożonych...

13323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]