Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Wydania specjalne
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Wydania specjalne
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Serwisy
Kraj
Świat
Wiara
Kultura
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Serwisy
Kraj
Świat
Wiara
Kultura
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 06/2011
Data wydania:
06.02.2011
Numer wydania:
06
Rok wydania:
2011
Edytorial
Sumienie nie jest doktryną
Ks. Adam Boniecki
Kościół jest przekonany, że do chrześcijańskich sumień "nie wprowadza prawd im obcych", ale takie, które sumienie powinno już znać jako element…
Miara współczucia
Ks. Adam Boniecki
Informacja Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa o odszkodowaniach dla bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej wywołała mnóstwo reakcji i złych emocji.…
Komentarze
U cioci na imieninach
Andrzej Brzeziecki
Są takie wydarzenia i imprezy, które niekoniecznie należą do tych najbardziej ekscytujących. Zazwyczaj tak bywa z imieninowym obiadem u cioci - ci sami ludzie…
Niezatapialni
Michał Okoński
16 procent w dwa tygodnie - sądząc z pierwszych komentarzy, polityków PO mocno poruszył sondażowy spadek poparcia dla partii rządzącej.
Kraj
NAGRODY, NAGRODY...
TP
Uskrzydleni
Powiedzcie prawdę
Janusz Jankowiak
W ciągu trzech lat trzeba znaleźć 70 miliardów. Jak to zrobić? Propozycja kompromisu w tej sprawie nie była dotąd publicznie dyskutowana - mówi się wyłącznie o…
Stan strachu
Ewa Nalewajko
Ewa Nalewajko, socjolog i politolog: Przez wpisanie katastrofy smoleńskiej w kod kulturowy, w którym wielkie znaczenie odgrywa doznana krzywda, cierpienie za…
Samotna wyspa
Konrad Piskała
Jeśli będą miały szczęście, adoptują je Szwedzi, Holendrzy, Amerykanie. Jeśli nie, spędzą życie w domu opieki.
Wiara
Wolność pod rygorem
Cezary Gawryś
Bywają dramatyczne sytuacje, gdy łamiemy zasadę moralną, a niekiedy nawet przykazanie - bo tak nam każe sumienie.
Nasze Erynie codzienne
Maciej Müller
,
Tomasz Ponikło
Jednym z pierwszych czynów ludzkich opisanych w Biblii było działanie podjęte przeciw sumieniu. Skutki znamy i mierzymy się z nimi do dzisiaj.
Reguła przetrwania
Ewa Woydyłło-Osiatyńska
,
Jacek Filek
,
Ks. Andrzej Szostek MIC
Istnieje wiele fraz na opisanie stanu sumienia: kogoś ruszyło, ktoś jest bez sumienia... Ale czym sumienie właściwie jest? Dyskutują: psycholog dr Ewa Woydyłło…
Czytania liturgiczne 6 - 13 lutego 2011
5. NIEDZIELA ZWYKŁA: Iz 58, 7-10; Ps 112; 1 Kor 2, 1-5; Mt 5, 13-16;
Ostrożnie, święcona woda!
O. Wacław Oszajca SJ
5. niedziela zwykła
Teruma
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 25, 1 - 27, 19
Zagubiony dar radości
Abp Józef Życiński
Trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i utonęła. Pasterze uciekli i rozpowiedzieli to w mieście i po zagrodach. (...) Wtedy cała ludność okoliczna…
Wyznawcy ośmiu przykazań
Ks. Andrzej Luter
Ideolodzy wiary sprawili, że ich poglądy są akceptowane jako jedynie słuszne na wielu szczeblach Kościoła instytucjonalnego. Dla nich świat jest zero-jedynkowy…
Z ciemności do światła
Janusz Poniewierski
Było tak, jakby Maryja i Józef poszli "na górę Moria", do Jerozolimy, żeby ofiarować "swego syna jedynego, którego miłowali" - i choć się…
Słowo jedynie ludzkie
Józef Majewski
Nasze słowa zawsze i wszędzie są nieadekwatne w odniesieniu do misterium Boga. Są bezużytecznym, nieudolnym bełkotaniem, dziecinnym gaworzeniem, mamrotaniem.…
Powołaniowy impas
Przyzwyczailiśmy się do tego, że Polska w porównaniu do innych krajów europejskich jest powołaniową potęgą. Jeszcze nie widać u nas ostrego kryzysu kapłaństwa.
Nawrócony przez Indian
Maciej Wiśniewski
Kochany i nienawidzony, szanowany i opluwany, postępowy i konserwatywny: 24 stycznia zmarł bp Samuel Ruiz García. 40 lat kierował diecezją San Cristóbal w…
24 - 31 stycznia 2011
Watykan l Polska l Świat
Świat
Jeszcze nie teraz
Marek Kęskrawiec
Bliski Wschód - najbardziej zapalny region świata, a zarazem najważniejszy dla bezpieczeństwa energetycznego Zachodu - stanął przed wielką niewiadomą.…
Potworny dylemat
Magdalena Rittenhouse
Wśród analityków z USA, którzy w napięciu obserwują rozwój wypadków w krajach arabskich, zgoda panuje co do jednego: gra toczy się o wielką stawkę, zwłaszcza w…
Podróż po Północnym Kaukazie
Małgorzata Nocuń
Iwona Kaliszewska i Maciej Falkowski podróżują po "Rosji, która Rosją być przestaje": Czeczenii i Dagestanie, gdzie terror i zabójstwa to codzienność.
Czas samobójców
Anna Łabuszewska
Lista aktów terroru w Rosji powiększyła się o kolejną tragedię: bomba na lotnisku Domodiedowo zabiła 35 osób. Zdetonował ją 20-letni mężczyzna, wyszkolony…
Tylnymi drzwiami
Marek Orzechowski
Dwa procent zgonów w Belgii to śmierć na życzenie. Przypadków eutanazji byłoby więcej, gdyby lekarze nie odmawiali jej przeprowadzania.
Historia
Rozgrywający
Piotr Litka
Nadzorował najgłośniejsze śledztwa późnego PRL: śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Ściślej: ustawiał śledztwa, tak…
Nauka
Szeptem do mnie mów
Krzysztof Izdebski
Czy prezydent i premier mówią jak liderzy? Czy biskup złe wieści podaje radośnie? Jak brzmią emocje w głosach polskich postaci życia publicznego? Co zostaje z…
Po pszczołach
Michał Olszewski
Tej zimy może nie przeżyć nawet połowa pszczelich rodzin. Czy przyczyną jest środek owadobójczy wprowadzony na rynek przez giganta chemicznego?
Kultura
Ciemna strona talentu
Agnieszka Sabor
Ta książka nie jest rozprawą sądową, w której dyskutuje się o winie i karze. Choć padają mocne wyroki. W losach jej bohaterów Szekspir mógby znaleźć wzory dla…
Fotografia, czyli świat
Lektor
Wojciech Plewiński: SZKICE Z KULTURY - przeglądam ten album i nie wiem, czym bardziej się zachwycać: kompozycją kadrów, wnikliwością psychologiczną portretów…
Aż do trzewiów
Grzegorz Wysocki
Coetzee do perfekcji doprowadza mechanizmy oszukiwania swoich czytelników, krytyków literackich i przyszłych biografów.
24 - 31 stycznia 2011
Zmarli:
Głos monarchii
Anita Piotrowska
Opowieść o tym, jak przezywany "Jąkałą" książę Yorku stał się królem Jerzym VI, zręcznie omija wszelkie konwencje kina z historią w tle.
7 - 10 lutego 2011
Filmy Studia Ghibli
Felietony
Nasze feng shui
Jan Klata
Zagraniczna prasa donosi o Hong-kongu. Kilka tysięcy geomantów zwija się jak w ukropie, za słoną opłatą doradzając firmom, osobom prywatnym i komu tylko można…
Adam
Wojciech Bonowicz
Była pierwsza połowa lat 50. Pani Maria urodziła czwartego syna. Lekarze radzili, żeby zostawiła go w szpitalu. Razem z becikiem dziecko ważyło 1700 gramów.…
Szkoda
Józefa Hennelowa
Tak właśnie, szkoda. Że postulat "dnia bez Smoleńska", zgłoszony w internecie i poparty ponoć ogromną liczbą głosów, został zaraz porzucony, jakby…
Dodatki w numerze TP 06/2011
Książki w Tygodniku 1-2 (6/2011)
Zawód: gawędziarz
Mats Rehnman
Mats Rehnman: Opowiadanie baśni to metoda stawiania czoła rzeczywistym niebezpieczeństwom. Wchodząc w czyjąś skórę, spotykamy siebie. Rozmawiali Jerzy Franczak…
Porządkowanie chaosu
Jerzy Franczak
Dla Bruno Bettelheima baśń stanowiła użyteczny podręcznik, z którego dziecko uczyło się "czytać we własnym umyśle". Bez tego elementarza nie…
Emancypacja Śnieżki
Grzegorz Jankowicz
Podobnie jak szczęśliwe narody, tak i szczęśliwa kobieta nie tworzy [baśniowej] historii, w najlepszym razie przemykając jak uśmiech przez zakończenie. Pierre…
Nowe przygody Królewny
Tomasz Z. Majkowski
Śnieżka jest nosicielką najważniejszych cech baśniowych dziewcząt. Zapowiada wszystkie księżniczki, które masowo produkuje nasza kultura.
Magia czy kapusta
Wit Szostak
Twórczość Le Guin można nazwać fabularyzowanymi dziejami ludzkiej duszy. Metafory i symbole zostają opowiedziane tak, jakby wydarzyły się naprawdę.
Książki miesiąca
Dariusz Nowacki
Nowe mitologie.
Dwie strony
Łukasz Orbitowski
Odziera baśń z wszelkich akcydensów i okoliczności, zdrapuje, co może, aż do fabularnego rdzenia, uwspółcześnia i zaczyna traktować serio - choć to powaga…
Księżna i Doktor Serafico
Anna Arno
Niełatwo znaleźć mieszkanie dla poety o delikatnych nerwach i nadszarpniętych finansach. Rozbity i zaniedbywany przez muzę Rainer Maria Rilke od 1902 roku…
O śmierci z przymrużeniem oka
Anna Arno
Rainer Maria Rilke prosił w wierszu: "Każdemu daj śmierć jego własną, Panie, / daj umieranie, co wynika z życia". Te słowa mogłyby stać się mottem…
Między fistułą a filozofią
Michał Paweł Markowski
Mowa wygłoszona z okazji wręczenia Nagrody im. Kazimierza Wyki 19 stycznia 2011 r. w Krakowie.
Ballada obsceniczna
Łukasz Saturczak
Od śmierci Rafała Wojaczka minie w tym roku równo czterdzieści lat i nic nie wskazuje na to, aby jego obecność w literaturze, jak również w popkulturze, była…
Powieść podwójna
Damian Gajda
Autor chętnie nawiązywał wcześniej do osobistych przeżyć, jego nowej powieści nie należy jednak raczej odczytywać przez pryzmat biografii. I jest to chyba…
Kapelusz czy czarczaf
Grzegorz Tomicki
To książka o kraju, w którym podróż z Europy do Azji zajmuje około kwadransa i nie jest podróżą zagraniczną. Opisuje Turcję poprzez jej problemy: z własną…
Podziemny motyl
Jacek Kubiak
Na pierwszy tom nowej powieści Haruki Murakamiego "1Q84" polski czytelnik czekał najkrócej w całym świecie zachodnim. Tylko Chińczycy i Koreańczycy…
Nie wiemy nic
Artur Jabłoński
Czym jest ta powieść? Historią zbrodni? Świadectwem niemożności dotarcia do prawdy? Studium artystycznego niespełnienia? A może radykalnym sądem o egzystencji…
Aktorki ośmieszone
Łukasz Maciejewski
Zdjęcia w tym albumie są wspaniałe, jego koncepcja wydaje się jednak, delikatnie rzecz nazywając, dyskusyjna. I nie chodzi o polskie piekiełko, w którym…
Żyć i rysować w Tel-Awiwie
Sebastian Frąckiewicz
Dziś bez komiksów internetowych pełen obraz gatunku byłby niemożliwy. Będziemy prezentować najlepsze z nich. Na początek "The Realist" Asafa Hanuki.
Białe plamy
Sebastian Frąckiewicz
Po 10 latach od polskiej premiery ukazuje się wznowienie głośnego "Maus". Przez ten czas rodzimi twórcy tematyką żydowską prawie w ogóle się nie…
Robot destruktor
Sebastian Frąckiewicz
Winshluss zamienia dziecięcą klasykę w groteskową historię dla dorosłych. Łączy wodę z ogniem: garściami czerpie z najlepszej tradycji komiksowego undergroundu…
Styczniowe remanenty
Joanna Olech
Styczeń, po orgii przedświątecznych premier książkowych, jest czasem remanentów i drzemki. Nowości jakby mniej, ale urobku grudniowego starczy na długo.…
Żywiec, Patria mea
Stanisław Bajtlik
W inwokacji rozpoczynającej dzieło swego życia pisał: "Dulce solum Patriae, dulcis mea Patria Żywiec, / Terra parens, cuius munere luce fruor, / Quae me…
Ciernista droga Benedykta XVI
Ks. Adam Boniecki
"Módlcie się za mnie, żebym nie uciekł ze strachu przed wilkami" - powiedział Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. inauguracyjnej 24 kwietnia 2005…
Biskup na walizkach
Ks. Adam Boniecki
Nikt nie zna tak dobrze polskiej emigracji na Zachodzie jak biskup (potem arcybiskup) Szczepan Wesoły. Należy do ludzi, których los (Opatrzność) przygotowuje…
Dzień Babci
Inga Iwasiów
Myślę od paru dni, że nie wypada napisać felietonu o śmierci w rodzinie, a zarazem nie potrafię zająć się innym tematem.
Twarz tygodnia (26 stycznia - 1 lutego 2032)
Piotr Śliwiński
Poniedziałek. Podczas inauguracji swojej drugiej kadencji, pan prezydent Jan Kowicz wspominał początki Rzeczypospolitej Nowej.
Wierszem
Marta Podgórnik
Poemat nagrodzony nagrodą K.
Wrocław - Lwów (6/2011)
Wrocław - Lwów
Rafał Dutkiewicz
Nie wiem, czy widzieliście Państwo piękny film Roberta Redforda opowiadający o najprostszych i najważniejszych sprawach: dojrzewaniu, miłości rodzinnej,…
Początek
Adam Redzik
W chłodny styczniowy dzień 1661 r. ks. Jędrzej Sikorski podsunął królowi Janowi II Kazimierzowi projekt aktu przekształcającego jedno z kolegiów jezuickich w…
Polska: spokojne emocje
Jarosław Hrycak
Wyważony stosunek lwowian do Polaków jest wynikiem konkretnych wydarzeń politycznych, które miały miejsce w ostatnim czasie, a nie rezultatem znajomości…
Pamiętamy o naszych nauczycielach
Marek Bojarski
Dziedzictwo Lwowa i uczelni Jana Kazimierza żyło, żyje i jeszcze długo będzie żyć we Wrocławiu.
Dwa ossolińskie miasta
Adolf Juzwenko
Rozmawiała Małgorzata Nocuń
Drogowskaz
Małgorzata Nocuń
Lwowska tradycja to przygoda intelektualna, gdzie poważne dysputy można toczyć zarówno w sali wykładowej, jak i przy kawiarnianym stoliku. Do powojennego…
Trzy kręgi
Jan Woleński
Filozofia lwowska była niezwykle pluralistyczna i zróżnicowana, to samo dotyczyło całej polskiej myśli filozoficznej w okresie międzywojennym.
Wrocław dziękuje, Wrocław pamięta
Andrzej Brzeziecki
Wrocław bazę intelektualną zawdzięcza miastu Lwów, a ten w dużej mierze zawdzięcza ją decyzji Jana Kazimierza - tak prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz,…
Sztuka ponad podziałami
Piotr Kosiewski
To we Wrocławiu jest najważniejszy w Polsce zbiór artystów lwowskich. Warto spojrzeć na ich prace raz jeszcze.
Lwów nadał nam charakter
Marek Krajewski
Marek Krajewski: Lwowiacy nie stanowili większości we Wrocławiu, ale wśród elit intelektualnych byli większością. A i na ulicach słychać było charakterystyczny…