Reklama

Ciemna strona talentu

Ciemna strona talentu

01.02.2011
Czyta się kilka minut
Ta książka nie jest rozprawą sądową, w której dyskutuje się o winie i karze. Choć padają mocne wyroki. W losach jej bohaterów Szekspir mógby znaleźć wzory dla kolejnej tragedii.
Mircea Eliade / fot. Sophie Bassouls, Sygma, Corbis
E

Eugene Ionesco, ur. w 1909 w Slatinie (Rumunia), zm. w 1994 w Paryżu. Był jednym z najbardziej znanych dramaturgów XX wieku. Współtwórca tzw. "teatru absurdu", ukazującego tragikomiczną sytuację współczesnego człowieka, postawionego wobec krachu wartości humanistycznych, religijnego zwątpienia, poczucia irracjonalności świata i przygodności ludzkiego istnienia. Pochodził z rodziny rumuńsko-francuskiej, wychowywał się częściowo we Francji, ostatecznie osiadł w Paryżu w 1942 r. Osiem lat później zadebiutował sztuką "Łysa śpiewaczka", która - podobnie jak późniejsze dramaty, m.in. "Lekcja", "Krzesła" "Nosorożec", czy "Król umiera, czyli Ceremonie" - weszła do kanonu współczesnego teatru.

Emil Cioran, ur. 1911 w Răşinari (podówczas Austro-Węgry, obecnie Rumunia), zm. 1995 w Paryżu. Był jednym z najwybitniejszych filozofów i ...

21844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]